29. června 2015 18:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čadská policie zasahovala proti radikálům Boko Haram. Zemřelo 11 lidí

Ofenziva proti Boko Haram. Čadský voják prochází kolem opuštěného obrněného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ofenziva proti Boko Haram. Čadský voják prochází kolem opuštěného obrněného... | foto: Reuters

NDJAMENA Přinejmenším 11 lidí v pondělí zahynulo během policejního zátahu proti údajným radikálům z hnutí Boko Haram v čadské metropoli Ndjameně. Šest islamistů se prý odpálilo ve svém úkrytu v okamžiku policejní razie. Výbuch si vyžádal pět mrtvých z řad čadské policie, informovala agentura DPA s odkazem na ministra vnitra. Čad se podílí na pomoci Nigérii v boji proti extremistům v jejích severovýchodních státech.

Už o víkendu čadská policie během rozsáhlého zátahu proti radikálům zadržela přinejmenším 60 lidí, které podezřívá z podpory Boko Haram. Jeden z nich údajně během výslechu bezpečnostním silám prozradil úkryt dalších podezřelých. Právě v něm se pondělní výbuch odehrál. Policie na místě po výbuchu našla množství střelných zbraní a součástky na výrobu bomb.

Sebevražedné atentáty v Čadu

V polovině června zahynulo při koordinovaných útocích čtyř sebevražedných atentátníků v čadské metropoli 33 lidí a přes sto jich utrpělo zranění. Úřady následně zahájily rozsáhlou bezpečnostní operaci. Jedním z opatření, která mají pomoci zabránit opakování dalších útoků, je například i zákaz nošení burek po celé zemi. Burka je konzervativní muslimský ženský oděv, jde o jednolitý šat zakrývající celé tělo včetně obličeje, pouze v oblasti očí je síťka.

Pomoc Nigérii

Čad se spolu s Kamerunem, Nigerem a Beninem podílí na pomoci Nigérii v boji proti Boko Haram. Západoafrické země vytvořily regionální jednotku o síle 8700 mužů, jejímž cílem je zneškodnit povstání islamistů na severovýchodě Nigérie, které si za šest let trvání vyžádalo přes 15 000 obětí.

ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.