17. ledna 2015 18:14, aktualizováno  19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čadští vojáci dorazili do Kamerunu. Chtějí bojovat se sektou Boko Haram

Radikálové z islamistické sekty Boko Haram. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radikálové z islamistické sekty Boko Haram. | foto: YoutubeReprofoto

NDJAMENA Asi čtyři stovky bojových a dopravních vozidel čadské armády v sobotu překročily hranice do sousedního Kamerunu, kde se mají zapojit do operací proti militantní islámské sektě Boko Haram. Na hranicích je s jásotem vítalo kamerunské obyvatelstvo, přechodu hranic byl přítomen čadský prezident Idriss Déby.

Do Kamerunu k boji s islamisty zamířily čadské tanky a obrněné transportéry spolu se silně vyzbrojenými čadskými vojáky. Další dvě kolony armádních vozidel čekají na rozkaz k cestě v čadském vnitrozemí. Vyslání vojsk do sousedního Kamerunu schválil v pátek čadský parlament, k boji proti Boko Haram chce prezident Déby vyslat vojáky i do Nigérie.

Podporu armádě v její kampani proti Boko Haram v sobotu v čadské metropoli Ndjameně demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci pětikilometrového průvodu organizovaného vládou vyjadřovali rozhořčení nad krvavými útoky džihádistů. 

Milice Boko Haram se základnou na severovýchodě Nigérie začaly v posledních týdnech stále častěji útočit také na kamerunské území, a to především v okolí Čadského jezera, o nějž se dělí s Nigérií, Kamerunem a Nigerem právě i Čad. Čadská armáda proto vyslala do sousedního Kamerunu své vojáky. O jejich počtech ani rozmístění zatím nejsou žádné informace.

Čadská armáda byla už součástí mezinárodní vojenské základny v nigerijském městě Baga, které milice Boko Haram napadly na počátku ledna a téměř ho vymazaly z mapy. Po útoku se ale čadští vojáci stáhli.

PSALI JSME:

Kamerun v úterý oznámil, že zabil 143 bojovníků Boko Haram, kteří napadli jeho základnu Kolofata nedaleko nigerijské hranice. Na počátku tohoto měsíce zveřejnili islamisté video, v němž pohrozili Kamerunu větší intenzitou útoků.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz