Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čadští vojáci dorazili do Kamerunu. Chtějí bojovat se sektou Boko Haram

Radikálové z islamistické sekty Boko Haram. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radikálové z islamistické sekty Boko Haram. | foto: YoutubeReprofoto

NDJAMENA Asi čtyři stovky bojových a dopravních vozidel čadské armády v sobotu překročily hranice do sousedního Kamerunu, kde se mají zapojit do operací proti militantní islámské sektě Boko Haram. Na hranicích je s jásotem vítalo kamerunské obyvatelstvo, přechodu hranic byl přítomen čadský prezident Idriss Déby.

Do Kamerunu k boji s islamisty zamířily čadské tanky a obrněné transportéry spolu se silně vyzbrojenými čadskými vojáky. Další dvě kolony armádních vozidel čekají na rozkaz k cestě v čadském vnitrozemí. Vyslání vojsk do sousedního Kamerunu schválil v pátek čadský parlament, k boji proti Boko Haram chce prezident Déby vyslat vojáky i do Nigérie.

Podporu armádě v její kampani proti Boko Haram v sobotu v čadské metropoli Ndjameně demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci pětikilometrového průvodu organizovaného vládou vyjadřovali rozhořčení nad krvavými útoky džihádistů. 

Milice Boko Haram se základnou na severovýchodě Nigérie začaly v posledních týdnech stále častěji útočit také na kamerunské území, a to především v okolí Čadského jezera, o nějž se dělí s Nigérií, Kamerunem a Nigerem právě i Čad. Čadská armáda proto vyslala do sousedního Kamerunu své vojáky. O jejich počtech ani rozmístění zatím nejsou žádné informace.

Čadská armáda byla už součástí mezinárodní vojenské základny v nigerijském městě Baga, které milice Boko Haram napadly na počátku ledna a téměř ho vymazaly z mapy. Po útoku se ale čadští vojáci stáhli.

PSALI JSME:

Kamerun v úterý oznámil, že zabil 143 bojovníků Boko Haram, kteří napadli jeho základnu Kolofata nedaleko nigerijské hranice. Na počátku tohoto měsíce zveřejnili islamisté video, v němž pohrozili Kamerunu větší intenzitou útoků.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...