12. června 2016 7:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cameron: Brexit omezí peníze na důchody a zdravotnictví

Britský premiér David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron. | foto: Lidové noviny

LONDÝN Britský premiér David Cameron varoval, že odchod Británie z EU, takzvaný brexit, by vedl ke snížení peněz na důchody a státní zdravotnictví. Svým vyjádřením v nedělním britském tisku se Cameron podle agentury Reuters snaží před referendem o členství v unii získat podporu některých z dosavadních zastánců brexitu.

Cameron vyhlásil referendum 23. června pod tlakem části své vládní Konzervativní strany, ale sám je v čele kampaně za zachování britského členství. Většina dosavadních předvolebních průzkumů ukazuje, že výsledek plebiscitu by měl být velmi těsný. Také naznačily, že někteří starší zastánci brexitu sledují debatu a mohli by v den hlasování změnit názor.

„Budete muset začít snižovat a omezovat to, co má pro lidi skutečný význam, ať už se jedná o peníze pro státní zdravotní systém nebo náš důchodový systém,“ řekl Cameron listu The Observer.

Jeden z významných zastánců brexitu a bývalý ministr Iain Duncan Smith obvinil Camerona, že podobná prohlášení jsou „ubohým zastrašováním“ voličů, zvlášť důchodců.

ČTK