Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Cameron poděkoval Skotům. Odměníme se vám, slíbil

Svět

  8:48aktualizováno  9:45
LONDÝN - Britský premiér David Cameron ocenil, že Británie po čtvrtečním skotském referendu zůstává jednotná. Během vystoupení na Downing Street v Londýně potvrdil, že Skotsko dostane slíbené nové pravomoci, a prohlásil, že nové pravomoci by měly současně získat i Anglie, Skotsko a Severní Irsko.

Britský premiér David Cameron komentuje výsledek skotského referenda. foto: Reuters

"Skotský lid promluvil a přinesl jasný výsledek. Udrželi naši zemi složenou ze čtyř národů pohromadě. Stejně jako miliony dalších lidí z toho mám velkou radost," řekl Cameron s tím, že otázka skotské samostatnosti byla "na generaci" vyřešena.

"Nemůže o tom být sporu, nebude se nic opakovat. Slyšeli jsme vůli Skotů," prohlásil britský premiér. "Chci také ocenit stoupence nezávislosti za jejich dobře vedenou kampaň, a říci všem, kdo hlasovali pro nezávislost: ´Slyšíme vás´."

Ve čtvrtečním referendu Skotové jasně odmítli nezávislost. Zůstane zachováno jednotné Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Pozornost se však bude soustředit na splnění slibu předání dalších pravomocí skotskému parlamentu v Edinburghu, které Skotům přislíbily tři hlavní britské politické strany.

Skotsko zůstává v Británii, příznivci se radují:

Cameron potvrdil, že tento slib bude zcela splněn. Do ledna bude připraven návrh zákona o předávání nových pravomocí, řekl.

O příslušném zákonu však bude hlasovat až nový parlament, který vzejde z voleb v květnu příštího roku. Podle dosud zveřejněných návrhů by Skotové měli mít především větší pravomoci při vybírání daní.

Posílí i Anglie, Wales a Severní Irsko

Současně však mohou tyto ústupky vést k podobným požadavkům ve Walesu, Ulsteru a také ke snahám o více pravomocí buď pro Anglii jako takovou nebo pro její regiony. Cameron potvrdil, že jim hodlá vyjít vstříc. "Stejně jako Skotové budou hlasovat ve svém skotském parlamentu o daních, výdajích a sociálním zabezpečení, tak by o těchto záležitostech měly být s to hlasovat i Anglie, Wales a Severní Irsko," prohlásil.

"A to vše musí probíhat současně a ve stejném tempu jako vypořádání se Skotskem," zdůraznil Cameron s tím, že na přípravě nových pravomocí pro ostatní země Spojeného království bude pracovat bývalý ministr zahraničí William Hague.

Skotský první ministr a šéf Skotské národní strany Alex Salmond uznal porážku. ...
Británie zůstane po čtvrtečním referendu ve Skotsku jednotná. Bojovníci v...
Velká porážka, zní z tábora stoupenců odpojení.
Šéf skotských unionistů Alistair Darling se raduje, Skotsko zůstává v Británii....

Otázka pravomocí pro Anglii je ožehavým tématem především v Cameronově Konzervativní straně. Anglie nemá svůj parlament a o všech jejích záležitostech se rozhoduje v parlamentu ve Westminsteru, kde ovšem sedí i poslanci za Skotsko, Wales a Severní Irsko. Tyto země mají přitom své zastupitelské sbory a rozhodují například o zdravotnictví a školství a dalších záležitostech, na které již Londýn nemá vliv.

"Jsem již dlouho přesvědčen o tom, že klíčovou a chybějící součástí této debaty je Anglie... Otázka anglických hlasů pro anglické zákony... vyžaduje definitivní odpověď," řekl Cameron. "Musí být slyšet i miliony hlasů v Anglii," dodal.

Skotské referendum

Rodina národů

Také vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg ocenil, že "Skotové přijali toto závažné rozhodnutí zachovat naši rodinu národů pro příští generace". Zdůraznil, že je zapotřebí splnit slib a poskytnout Skotům nové pravomoci. Podle něj je skotské referendum také "novou kapitolou... širších ústavních změn v celé unii".

Předseda skotské vlády Alex Salmond odevzdal svůj hlas v domovské vesnici...

Premiér Cameron již mluvil se skotským prvním ministrem a hlavním stoupencem skotské nezávislosti Alexem Salmondem. "Pogratuloval jsem mu k náročné kampani. Jsem potěšen, že (jeho) Skotská národní strana se připojí k jednání o dalším předávání pravomocí" Skotsku, uvedl Cameron.

Lépe spolu!

Vizitka hlavní iniciativy proti nezávislosti Skotska na Británii Lépe spolu (Better Together):

  • Vůdcem iniciativy byl přední britský labouristický politik Alistair Darling (60).
  • V iniciativě se sdružily strany, organizace i jednotlivci, hlásající ne skotské nezávislosti.
  • Vznikla v červnu 2012 s podporou tří hlavních prounionistických stran ve Skotsku, Labouristické strany, Konzervativní strany a Liberálních demokratů.
  • Sídlo má v Edinburghu.
  • Podporoval ji kupříkladu rocker Mick Jagger nebo vědec Stephen Hawking, celkem asi dvě stovky veřejných osobností, které svým podpisem podpořily výzvu k zachování jednoty Spojeného království.
  • Tuto výzvu, otevřený dopis Let's Stay Together (Zůstaňme spolu), jež Skoty nabádala, aby hlasovali pro setrvání v unii s Velkou Británií, na internetu podepsalo přes 70 000 lidí.
  • Britská spisovatelka Joanne Rowlingová přispěla na kampaň jedním milionem liber (asi 34 milionů Kč).

Alistair Darling, vůdce kampaně za setrvání Skotska v rámci Británie, během...

  • V případě setrvání Skotska v Británii mu politici slibovali větší svobody a pravomoci; britský ministr financí George Osborne slíbil další kroky vedoucí k větší autonomii v oblasti daní, sociální politiky a rozpočtu; Konzervativní strana britského premiéra Davida Camerona slíbila Skotsku ponechat kontrolu nad tamními daňovými příjmy.
  • Cameron rovněž v emotivně laděném projevu prohlásil, že odtržení Skotska by mu zlomilo srdce a že zachování unie je pro něj důležitější než vlastní strana.
  • Má vlastní internetové stránky http://bettertogether.net.
  • Autoři: ,

    Akční letáky
    Akční letáky

    Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!