Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Cameron před zákonodárci kvůli Panama Papers. Ohradil se proti očerňování své rodiny

Svět

  19:47
LONDÝN - Britský premiér David Cameron v pondělí poprvé předstoupil před poslance v souvislosti s aférou kolem svého majetku v offshoreových firmách a ohradil se proti očerňování své rodiny. Svá daňová přiznání mezitím zveřejnili další vysoce postavení britští politici; premiér tak učinil už v sobotu.

Britský premiér David Cameron. foto: ČTK

Cameron v pondělí přišel zákonodárce rovněž seznámit s plány na zavedení trestní odpovědnosti firem, které nedokážou zabránit pracovníkům v napomáhání daňovým únikům.

Mé vysvětlení napojení na kauzu Panama Papers nebylo šťastné, přiznal Cameron

Cameron se stal v uplynulém týdnu terčem kritiky kvůli skandálu kolem Panamských dokumentů, týkajících se převodů peněz do daňových rájů. Cameron původně pouze uváděl, že žádný majetek v offshoreových firmách nevlastní, později ale připustil, že spolu s manželkou měl akcie ve společnosti svého zesnulého otce. V roce 2010 je prý ale všechny prodal.

Cameron v pondělí hájil právo Britů „vydělávat peníze v souladu se zákonem“ a konkrétně i offshoreový investiční fond jeho otce s tím, že je třeba rozlišovat mezi podnikáním a „umělým krácením daní“.

Premiér si postěžoval, že proti jeho otci, jenž zemřel v roce 2010, byla vznesena „hluboce urážlivá a nepravdivá“ obvinění. Zopakoval, že otcův fond byl založen za účelem podnikání, a nikoli neplacení daní, a byl naprosto zákonný. Cameron zdůraznil, že podíl, který ve fondu měl, v roce 2010 se ziskem prodal a také řádně zdanil.

Své příjmy odhalil ministr financí Osbourne

Prohlášení o svých příjmech v pondělí po tlaku v souvislosti s Cameronovou aférou zveřejnili britský ministr financí George Osborne, šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn nebo konzervativní londýnský starosta Boris Johnson. Cameron a jeho úřad k tomu předtím vyzvali potenciální ministerské předsedy a ministry financí.

Cameron: Podíl v otcově ‚panamské‘ firmě jsem vlastnil. Před lety jsem ho ale prodal

Podle dokumentu, který vyvěsil na webovou stránku vlády, si Osborne ve fiskálním roce 2014/2015 přišel na 198 738 liber (zhruba 6,7 milionu korun) a na daních zaplatil 72 210 liber. Ministrovi lidé zdůraznili, že Osborne nikdy neměl žádné offshoreové prostředky a zdroje jeho příjmů jsou transparentní.

Corbyn v parlamentu prohlásil, že pro bohaté a chudé platí odlišná pravidla a tvrdil, že vláda není schopna „podniknout celkovou akci proti daňovým únikům“. „Británie je v centru globálního průmyslu odklánění daní,“ řekl opoziční předák.

Návrh zákona trestní odpovědnosti firem Londýn představí do konce roku, uvedl úřad britského premiéra.

Trestní odpovědnost firem za úniky zaměstnanců

„Tato vláda již učinila více než kterákoli jiná, aby podnikla kroky proti korupci ve všech jejích podobách, my ale půjdeme dále,“ cituje z pondělního Cameronova prohlášení v parlamentu jeho kancelář.

„Proto letos přijmeme zákon, podle kterého ponesou trestní odpovědnost firmy, které nedokážou svým zaměstnancům zabránit v napomáhání daňovým únikům,“ stojí v Cameronově prohlášení.

Panama Papers: Rodina diktátora Asada obcházela sankce s pomocí britské banky

Takový plán již loni v březnu ohlásil ministr financí Osborne. Vláda v Londýně dosud slibovala, že opatření zavede do roku 2020.

Premiér Cameron je ale nyní pod zvýšeným tlakem kvůli takzvaným Panamským dokumentům (Panama Papers) - informacím uniklým z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca.

Už v sobotu Cameron připustil, že při vysvětlování kauzy pochybil. V neděli zveřejnil svá daňová přiznání za poslední roky. Před britskými zákonodárci v pondělí stanul poprvé od chvíle, co se skandál kvůli Panamským dokumentům před více než týdnem rozhořel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!