Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cameron se pohádal s Fernándezovou kvůli Falklandám

Svět

  7:21
LOS CABOS - Britsko-argentinský spor o Falklandy vedl v úterý k napjaté výměně názorů mezi britským premiérem Davidem Cameronem a argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou na summitu skupiny velkých světových ekonomik G20 v mexickém Los Cabos. Potvrdily to obě strany, i když průběh rozhovoru líčí odlišně.

Fernándezová chtěla Cameronovi předat obálku s rezolucemi OSN vyzývajícími k dialogu o ostrovech, kterým Argentinci říkají Malvíny. foto: Reuters

Podle argentinského ministra zahraničí Hectora Timermana přišel Cameron za Fernándezovou, aby s ní mluvil o bankovních reformách a během rozhovoru jí vyzval, aby respektovala názor ostrovanů na budoucnost souostroví.

ČTĚTE TAKÉ:

Fernándezová se snažila mu odpovědět tím, že mu chtěla předat obálku s rezolucemi OSN vyzývajícími k dialogu o ostrovech, kterým Argentinci říkají Malvíny. Cameron však "odmítl si obálku vzít, otočil se a odešel", uvedl Timerman.

Cameron však odmítl si obálku vzít, otočil se a odešel.

Mluvčí Cameronova úřadu řekl, že Cameron ve skutečnosti neodmítl obálku převzít. Nebylo prý jasné, zda mu jí chce opravdu předat. Podle mluvčího jí řekl, že "nyní nenabízí plnou diskusi o Falklandech". "Ale doufám, že jste zaznamenala, že na Falklandech bude referendum a vy byste měli respektovat jejich názory," řekl prý Cameron.

Nekončící spor

Falklandská správa uspořádá příští rok referendum o statusu ostrovů, které patří od roku 1833 Británii. Žije na nich asi 3000 lidí, kteří ve velké většině chtějí zůstat součástí Británie. Londýn tvrdí, že jejich přání musí být respektováno.

Obě země vedly před 30 lety o ostrovy krátkou válku poté, co tehdejší argentinská vojenská vláda ostrovy obsadila. Při krátkém konfliktu, při němž Britové dobyli vzdálené ostrovy v jižním Atlantiku zpět, padlo 255 britských vojáků, 649 argentinských vojáků a tři ostrované. Fernándezová usiluje o jednání o suverenitě nad ostrovy, které označuje za "koloniální enklávu". Tvrdí, že má v tomto směru podporu většiny států Latinské Ameriky.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat