Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cameron v Moskvě vylepšuje vztahy s Ruskem

Svět

  10:56
MOSKVA - Rusko a Británie mohou překonat vážné rozpory způsobené sporem kolem kauzy Alexandra Litviněnka, mohou oživit své obchodní vztahy a přispět ke světové stabilitě.

David Cameron v Moskvě foto: Reuters

Prohlásil to v přednášce na moskevské státní univerzitě předseda britské vlády David Cameron, který je jako první premiér Spojeného království po šesti letech na návštěvě Ruska.

Cameron připomněl, že vztahy obou zemí poznamenaly v posledních letech vážné spory, vyvolané zejména vraždou Alexandra Litviněnka v roce 2006. Tento bývalý ruský agent a pozdější kritik Kremlu zemřel v Londýně na otravu poloniem a před smrtí obvinil z otravy tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina. Londýn požaduje vydání ruského agenta - a nynějšího poslance parlamentu - Andreje Lugového, který je podle něj hlavním podezřelým. Moskva to odmítá.

ČTĚTE TAKÉ:

Své výhrady vůči britské politice má i Moskva, která trvá na vydání ruského miliardáře Borise Berezovského obviněného v Rusku z finančních machinací.

Podnikatel, který získal v Británii politický azyl, je rovněž tvrdým kritikem Kremlu. Rusko usiluje i o vydání emisara čečenských separatistů Achmeta Zakajeva, který se také uchýlil do Londýna. Cameron dnes v přednášce potvrdil, že Británie Berezovského ani Zakajeva Rusku nevydá, protože nevidí záruku spravedlivého soudu s obviněnými.

Kontrakty za 215 milionů liber

Přes nahromaděné neshody se Cameron po nástupu do úřadu v roce 2010 snaží vyvést vztahy s Ruskem ze slepé uličky. "V oblastech, kde se neshodujeme, musíme být upřímní. Chci se ale pokusit o nový přístup založený na spolupráci," řekl dnes premiér ruským studentům.

Camerona v Moskvě doprovází na 20 britských podnikatelů, mezi nimiž je i šéf ropné společnosti BP Bob Dudley, ředitel dalšího těžařského gigantu Royal Dutch Shell Peter Voser nebo šéf firmy Rolls-Royce Simon Robertson, který chce s Ruskem spolupracovat v jaderném strojírenství. Očekává se, že během návštěvy budou uzavřeny kontrakty v hodnotě 215 milionů liber. Výměnou se Cameron zavázal, že podpoří žádost Ruska o vstup do Světové obchodní organizace.

Spory mezi Moskvou a Londýnem, jejichž podstatou je nevalné mínění britských úřadů o ruském justičním systému, ale stínem Cameronova pobytu nejspíš zůstanou. Poslanec Lugovoj, který je hlavním podezřelým v kauze Litviněnko, dnes Camerona vyzval k osobnímu setkání. Poradil předsedovi britské vlády, aby kauzu nepolitizoval a nezatahoval ji do oficiálních jednání s Kremlem.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat