Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cameron v Moskvě vylepšuje vztahy s Ruskem

Svět

  10:56
MOSKVA - Rusko a Británie mohou překonat vážné rozpory způsobené sporem kolem kauzy Alexandra Litviněnka, mohou oživit své obchodní vztahy a přispět ke světové stabilitě.

David Cameron v Moskvě foto: Reuters

Prohlásil to v přednášce na moskevské státní univerzitě předseda britské vlády David Cameron, který je jako první premiér Spojeného království po šesti letech na návštěvě Ruska.

Cameron připomněl, že vztahy obou zemí poznamenaly v posledních letech vážné spory, vyvolané zejména vraždou Alexandra Litviněnka v roce 2006. Tento bývalý ruský agent a pozdější kritik Kremlu zemřel v Londýně na otravu poloniem a před smrtí obvinil z otravy tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina. Londýn požaduje vydání ruského agenta - a nynějšího poslance parlamentu - Andreje Lugového, který je podle něj hlavním podezřelým. Moskva to odmítá.

ČTĚTE TAKÉ:

Své výhrady vůči britské politice má i Moskva, která trvá na vydání ruského miliardáře Borise Berezovského obviněného v Rusku z finančních machinací.

Podnikatel, který získal v Británii politický azyl, je rovněž tvrdým kritikem Kremlu. Rusko usiluje i o vydání emisara čečenských separatistů Achmeta Zakajeva, který se také uchýlil do Londýna. Cameron dnes v přednášce potvrdil, že Británie Berezovského ani Zakajeva Rusku nevydá, protože nevidí záruku spravedlivého soudu s obviněnými.

Kontrakty za 215 milionů liber

Přes nahromaděné neshody se Cameron po nástupu do úřadu v roce 2010 snaží vyvést vztahy s Ruskem ze slepé uličky. "V oblastech, kde se neshodujeme, musíme být upřímní. Chci se ale pokusit o nový přístup založený na spolupráci," řekl dnes premiér ruským studentům.

Camerona v Moskvě doprovází na 20 britských podnikatelů, mezi nimiž je i šéf ropné společnosti BP Bob Dudley, ředitel dalšího těžařského gigantu Royal Dutch Shell Peter Voser nebo šéf firmy Rolls-Royce Simon Robertson, který chce s Ruskem spolupracovat v jaderném strojírenství. Očekává se, že během návštěvy budou uzavřeny kontrakty v hodnotě 215 milionů liber. Výměnou se Cameron zavázal, že podpoří žádost Ruska o vstup do Světové obchodní organizace.

Spory mezi Moskvou a Londýnem, jejichž podstatou je nevalné mínění britských úřadů o ruském justičním systému, ale stínem Cameronova pobytu nejspíš zůstanou. Poslanec Lugovoj, který je hlavním podezřelým v kauze Litviněnko, dnes Camerona vyzval k osobnímu setkání. Poradil předsedovi britské vlády, aby kauzu nepolitizoval a nezatahoval ji do oficiálních jednání s Kremlem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!