Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanál v Benátkách se zbarvil do zelené, podezřelými jsou aktivisté

Svět

  17:40
Do benátského Velkého kanálu (Canal Grande) se dostala záhadná tekutina, která hlavní vodní cestu ve městě zbarvila do fluoreskující zelené. Čin je aktuálně předmětem vyšetřování a podezřelými jsou klimatičtí aktivisté. Aktivistická skupina Ultima Generazione (Poslední generace) odpovědnost za zbarvení kanálu odmítla.

Podle agentury DPA dnes voda v blízkosti mostu Ponte di Rialto náhle zářila zeleně. Italští hasiči uvedli, že ve spolupráci s agenturou na ochranu životního prostředí Arpa odebrali vzorky na rozbor. Benátský prefekt svolal mimořádnou schůzku s policií, která má incident vyšetřit. Podle italských médií úřady nepředpokládají, že by byla tekutina nebezpečná.

Někteří Benátčané připomínají rok 1968, kdy argentinský umělec Nicolás Garcia Uriburu vodu v centrálním kanále rovněž obarvil dozelena, aby upozornil na znečištění vody. Podobný incident se pak stal i v roce 2010 v rámci protestů v Buenos Aires, kdy Uriburu za doprovodu aktivistů Greenpeace nalil zelenou látku do řeky Riachuelo.

V poslední době na sebe podobnými akcemi upozorňují klimatičtí aktivisté. Proto se mnozí domnívají, že mají prsty i v dnešním netradičním zbarvením vody v Canal Grande. Minulý týden členové skupiny Ultima Generazione zbarvili do černa vodu ve známé římské Fontáně di Trevi. Zodpovědnost za dnešní zbarvení kanálu v Benátkách ale podle listu La Repubblica zástupci této ekologické skupiny odmítli.

Dnes se v Benátkách konala tradiční regata Vogalonga, jíž se účastní veslice, kánoe a gondoly. Akce se zrodila v roce 1974 jako protest proti motorovým člunům.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...