27. července 2019 12:24, aktualizováno  12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čaputová pro Le Monde: Migrace je problémem i těch zemí, do kterých uprchlíci nesměřují

Zuzana Čaputová na návštěvě Francie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Čaputová na návštěvě Francie | foto: Reuters

PAŘÍŽ Otázka migrace je problém celé Evropské unie a na řešení se musejí podílet i ti, k nimž uprchlíci nesměřují. V rozhovoru s francouzským listem Le Monde to řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se ve středu sešla s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

V rozhovoru, v němž padaly otázky o rozdílech mezi členy visegrádské skupiny, Čaputová řekla, že se toto uskupení, tedy Slovensko, ČR, Maďarsko a Polsko, musí vrátit k hodnotám, jež stály na počátku jeho vzniku: evropské jednotě, demokracii a právnímu státu.

„Musíme být mezi zeměmi, které hledají řešení (migrace), i když do naší země uprchlíci nesměřují. Je pravda, že v našem regionu je to citlivé téma, protože nejme uvyklí na rozdílnosti, jiné kultury, jiné lidi,“ řekla Čaputová. Podle ní je třeba na jedné straně respektovat obavy lidí a brát na ně ohled, ale zároveň se podílet na hledání řešení, jako je posílení hranic, rozdělování uprchlíků, které bude fungovat, a řešení příčin, nikoli důsledky migrace.

Několik otázek se týkalo vztahů členů skupiny V4 a Čaputová prohlásila, že Slovensko, které jako jediné z uskupení přijalo euro, je z visegrádské čtyřky nejlépe integrovanou zemí do EU.

Tazatelka se také zeptala, zda prezidentka nepluje proti proudu, když se v Praze rozhodla jít ke hrobu bývalého prezidenta Václava Havla, kam ji současný prezident Miloš Zeman nedoprovodil, nebo když ve Varšavě vyzdvihla roli bývalého prezidenta Lecha Walesy. Čaputová odpověděla, že je pro ni důležité vyjádřit úctu těm, kteří vyznávali nebo vyznávají stejné hodnoty jako ona.

Současní politici ve V4 se podle ní sice těší z výsledků bouřlivého roku 1989, ale na určité věci se dívají rozdílně. „Myslím si, že každý z nich chápe právo a určité svobody jinak,“ řekla. Skupina V4 by podle ní neměla řešit jenom vlastní, regionální problémy, ale měla by uvažovat ve jménu celého evropského společenství, být jeho aktivním partnerem a vrátit se k zásadám, na nichž vznikla, což je evropská jednota, demokracie a právní stát.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...