9. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Car a cizoložník. Rusko se bouří proti novému velkofilmu o posledním vládci

Historický film Matilda je fikcí, ve které jsou domněnky propojeny s reálnými... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historický film Matilda je fikcí, ve které jsou domněnky propojeny s reálnými... | foto: TPO

MOSKVA/PRAHA Film Matilda rozdělil Rusko na několik znepřátelených skupin. Slavná balerína a poslední ruský car se možná budou dávno po své smrti soudit o čest a dobrou pověst.

Mladý Mikuláš II., budoucí ruský car, vyrazí za kulturou. Na scéně petrohradského Mariinského divadla spatří tančit překrásnou balerínu Matildu Kšesinskou. Diváci bouřlivě tleskají, ona se uklání a Mikuláš II. je úplně zkoprnělý. Matilda se stala jeho životní láskou.

MATILDA KŠESINSKÁ

■ Od 18 let tančila na scéně petrohradského Mariinského divadla. S budoucím carem se seznámila začátkem 80. let 19. století. Poté, co se v roce 1894 Mikuláš II. zasnoubil s Marií Fjodorovnou, styky s Matildou údajně ukončil.

■ Zatímco Kšesinská bolševický převrat v Rusku v roce 1917 přežila a odešla do Francie, kde založila baletní školu, car s celou rodinou byl revolucionáři popraven.

■ Kšesinská se dožila téměř sta let a napsala paměti, ve kterých ale detaily svého vztahu s carem nepopisuje.

Tak popisuje vztah posledního ruského cara k slavné tanečnici nový ruský film Matilda režiséra Alexeje Učitěla. Málokteré dílo vzbudilo v Rusku tolik vášní a nakonec možná i soudních sporů jako tento historický snímek.

Ve filmu totiž vystupují reálné postavy, jež, jako především sám car, dodnes rozdělují ruskou společnost na ty, kteří si myslí, že carská rodina zavražděná bolševiky byla právem prohlášena za svatou, a ty, kteří Romanovce zatracují a obviňují ze všech možných hříchů. Spor o Matildu má ale ještě další souvislosti.

Zda byli car a Matilda milenci, není jisté. Zdálo by se, že v kontextu ruských velmi dramatických dějin je tento detail poměrně nepodstatný. Přesto právě to vyvolalo obrovskou vlnu sporů kolem filmu, který pracuje s reálnými postavami, ale děj je částečně fiktivní.

Proti je krymská prokurátorka i náboženské spolky

Proti filmu se ostře vymezila bývalá prokurátorka Krymu a nyní poslankyně ruské dumy Natalja Poklonská. Už podruhé požádala ruskou prokuraturu, aby snímek detailně prozkoumala. Podle ní totiž šíří lži o historických postavách, rozpoutává nenávist a je vlastně falzifikací ruských dějin.

Poklonská, která je proslulá svými mravokárnými výroky, zjevně vidí v existenci milenky ruského imperátora něco velmi ostudného. Vedle toho poukazuje na to, že se car nemůže proti nařčení z cizoložství bránit, neboť je mrtvý: „Nikolaj II. byl milujícím otcem a slušným mužem. A tohle! Nějaký hrdina – milenec?“ řekla. Jako bývalá prokurátorka navrhuje kolegům zažalovat autory filmu pro pomluvu a porušení práva na soukromí.

Přitom do kin jde film až 30. března 2017 a většina Rusů, kteří se do bouřlivé diskuse zapojili, ho ještě neviděla. Hlavními iniciátory útoků jsou náboženské spolky. Už vloni vznikla na internetu petice, jejíž autoři tvrdili, že dílo je neoddiskutovatelnou lží, která očerňuje ruské dějiny. „V naší historii nejsou žádná fakta, která by dokazovala soužití ruských carů s baletkami,“ píše se v petici.

Autorům ale nejde jen o milenecký vztah mezi carem a Matildou, ale o celý obraz země. „Rusko je ve filmu vyobrazeno jako země šibenic a opilců, což také není pravda. Snímek obsahuje postelové scény Mikuláše s Matildou, sám car je vyobrazen jako krutý, mstivý prostopášník a cizoložník,“ naříkají signatáři petice, kterých je několik desítek tisíc. Podle nich film útočí na údajnou hlavní ruskou tradiční hodnotu – rodinu.

Ústřední role navíc získali nikoliv ruští herci, ale Polka Michalina Olszanská a Němec Lars Eidinger. I proto ruští patrioti nemají film v oblibě. Proč právě ruského cara musí hrát Němec! rozčilují se na sociálních sítích. Poslankyně Poklonská přišla tento týden s ještě větším kalibrem – německý představitel cara byl pornohercem, což je nepřípustné!

Umělci varují

Režisér Alexej Učitěl zřejmě nečekal, že jeho dílo vyvolá takový ideologický spor. Denně dostává řadu urážlivých dopisů, výhrůžek a objevila se i výzva zapalovat kina, ve kterých bude Matilda uvedena.

Na stranu režiséra se ale postupně přidává stále více umělců, kteří varují před zásahy státních a náboženských institutů do kulturních děl. Nakonec se za Matildu postavil i pravoslavný kněz Andrej Kurajev. Vybídl věřící, aby s každým pocitem křivdy hned neběhali k soudu, ale raději se pomodlili za ty, kdo je urazili.

Film vzbudil rozepře i mezi potomky carské rodiny. Většina jejich předků totiž ve filmu vystupuje. Ředitel kanceláře imperátorského domu Romanovců Alexandr Zakatov nazval Matildu „ubohou falzifikací skutečnosti“. Podle něj „cara chtěli ukázat jako zrůdu, aby vydělali peníze na mrzkých emocích a instinktech“.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz