Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čas na hledání přeživších, kteří po zeměstřesení v Itálii zůstali v troskách, se krátí

Totální vyčerpání. Záchranáři a dobrovolníci pracují nepřetržitě na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Totální vyčerpání. Záchranáři a dobrovolníci pracují nepřetržitě na... | foto: ČTK

ŘÍM Záchranářům v Itálii dochází čas nutný k tomu, aby po středečním ničivém zemětřesení ještě mohli v troskách najít někoho živého. Oznámil to tamní úřad civilní ochrany. Oblastní šéf lesní stráže Giovanni Coviello předpokládá, že pátrání po přeživších skončí ve čtvrtek odpoledne. Paniku místních navíc umocňují další otřesy.

„Podle mě mohou přežít 12 až 15 hodin. Na konci odpoledne hledání ukončíme, protože nebudeme mít žádnou šanci najít živé,“ řekl podle stanice BBC Coviello a dodal, že záchranáři dál odstraňují trosky holýma rukama. Mnoho nadějí na nalezení živých nemá ani David Fabi z úřadu civilní ochrany.

Záchranáři stále vytahují z trosek další oběti.
Záchranáři a hasiči prohledávají trosky po ničivém zemětřesení.

Z trosek se záchranářům a dobrovolníkům podařilo zatím vyprostit přes 200 živých. Počet obětí zemětřesení, které obyvatele překvapilo ve spánku ve středu nad ránem, podle aktuální oficiální bilance činí 250.

Otřesy stále pokračují

V jednom z městeček, které středeční zemětřesení zpustošilo, vystrašil přítomné další odpolední silný otřes. Od středy se jedná o jeden z několika set. Podle předběžného měření dosáhl síly 4,3, uvedla agentura AP.

Po otřesu se v Amatrice zhroutila jedna z vážně poškozených budov. Již dopoledne kvůli jinému silnému otřesu vyzvaly úřady přítomné novináře a přihlížející, aby neprodleně opustili zónu záchranných operací. Pohyb v troskách je nebezpečný, podle novinářů na zdech zčásti rozpadlých budov vznikají nové praskliny, které ukazují na nestabilitu ruin.

Záchranáři vyzvali veřejnost ke zpřístupnění wi-fi sítí

Záchranáři pátrající po přeživších vyzvali místní obyvatele, aby dočasně zrušili hesla ve svých bezdrátových přístupových bodech k internetu. Záchranné složky totiž přes internet mohou vzájemně snadno komunikovat a nemusí spoléhat na mobilní telefonní síť.

Podobnou výzvu k veřejnosti učinilo několik úřadů zapojených do záchranných operací. Červený kříž na twitteru zveřejnil návod, jak mohou uživatelé krok za krokem svá hesla zrušit.

Bezpečnostní expert Joss Wright z Oxfordské univerzity v rozhovoru s BBC sice varoval před otevřením domácích počítačových sítí, v nynějším případě zvládání přírodní katastrofy ale s podobným opatřením souhlasí. „V současné situaci veškeré obavy jasně převažuje potřeba záchranářů,“ řekl Wright.

Plaforma Airbnb, která přes web zprostředkovává soukromé ubytování, se po zemětřesení rozhodla neuplatňovat poplatky v postižené oblasti střední Itálie pro ty, kteří hledají přechodné ubytování. Rovněž bezplatně umožňuje uživatelům inzerovat bydlení, pokud ho chtějí lidem v nouzi poskytnout zdarma.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...