Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Časopis Charlie Hebdo řeší vydělané miliony. V redakci to vře

Svět

  7:00
PARIS - Náklad časopisu Charlie Hebdo po útocích v Paříži raketově vzrostl. Na kontě mu přistály desítky milionů euro. Jenže redaktoři se nemohou shodnout, jak s penězi naložit.

Plačící prorok Mohamed a věta „Je Suis Charlie“ se stali symboly boje proti terorismu foto: Reuters

Jsou to už dva měsíce, kdy na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo zaútočili islámští extremisté a zabili 12 lidí. Nyní se přeživší tvůrci časopisu dohadují o budoucí struktuře redakce. Německý server Spiegel s odvoláním na zahraniční zdroje píše, že Charlie Hebdo vydělal po atentátu více než 20 milionů euro.

Jedenáct redaktorů mělo na konferenci ve středu navrhnout model, který učiní všechny zaměstnance rovnoprávnými podílníky. Tím se redaktoři bouří proti stávajícím mocenským poměrům. 40 procent časopisu patří rodičům v lednu zabitého vydavatele Charba (Stéphana Charbonniera) , dalších 40 procent patří zraněnému karikaturistovi Rissovi a 20 procent manažerovi Ericu Portheaultovi.

Před útokem měl časopis náklad kolem 60 tisíc výtisků, z čehož se obvykle prodalo 30 tisíc. „Vydání přeživších“, které vyšlo týden po útoku, se však celosvětově prodalo milionkrát více: zhruba 8 milionů.  První běžné vydání po lednovém teroristickém útoku pak začínalo s 2,5 miliony výtisky. K tomu měl časopis obdržet příspěvek od státu. 

Jedna z obálek časopisu Charlie Hebdo.
Pod názvem Journal irresponsable (Nezodpovědný časopis - tak zní podtitul...

„Příspěvky dostanou rodiny zesnulých, příjmy z prodeje přistanou v kase redakce,“ cituje Spiegel anonymního právníka managementu Charlie Hebdo, který mluvil s francouzskou tiskovou agenturou AFP. Peníze měly být použity k tomu, aby se vybudovala nadace k tématu svoboda názoru.

Zastánci přerozdělení peněz argumentují větší transparentností. „Čím větší kontrola, tím více společných rozhodnutí padne, a to je lepší pro všechny,“ vysvětluje reportér Laurent Léger a zároveň požaduje „audit finanční situace“. 

Iniciativa vyvolala uvnitř redakce živou diskusi. Jiný příslušník redakce, který však není součástí jednací skupiny, si naproti tomu stěžuje, že se s Charbovými penězi nakládá, ještě ho ani nesnědli červi. „Charbovy akcie neuletí, jestli je to to, čeho se obáváte, Riss neodjede s pokladnou v podpaží (...) a Eric si neotevřel účet ve Švýcarsku,“ cituje jednoho z kreslířů francouzský server leJDD.