29. prosince 2016 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Charlie Hebdo zesměšnilo havárii Alexandrovců. Zaveďte sankce, vyzývá petice Rusko

Kresba pádu ruského letadla z časopisu Charlie Hebdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kresba pádu ruského letadla z časopisu Charlie Hebdo. | foto: Charlie Hebdo

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo rozzuřil Rusko poté, co zveřejnil kresby zesměšňující havárii vojenského letadla nad Černým mořem, při které zahynulo i 64 členů sboru Alexandrovci.

Časopis Charlie Hebdo otiskl celkem tři karikatury, které zesměšňují pád ruského letadla Tu-154, informoval o tom server deníku The Moscow Times. Při této tragédii 25. prosince zemřelo celkem 92 lidí, z nichž 64 byli členy slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců.

Na jedné z kreseb je například vyobrazeno padající letadlo a křičící člen souboru s textem „repertoár armádního souboru se rozšiřuje.“

Na další je u padajícího letadla text „špatná zpráva je, že uvnitř nebyl Putin“.

Třetí kresba vyobrazuje soubor zpívající pod vodou rybám s rozlomeným letadlem v pozadí. „Po tragédii Rudá armáda získává nové posluchače,“ stojí v doprovodném textu.

„Pro lidskou bytost je ponižující už to, že tomu vůbec věnuje pozornost,“ vyjádřil se ke karikaturám mluvčí ministra obrany Igor Konašenko a dodal, že pokud jsou tyto kresby „skutečným projevem západních hodnot,“ pak jsou ti, kdo za nimi stojí, ztraceni. Na internetu se již objevila i petice, která vyzývá ruské představitele k uvalení sankcí proti Francii a redakci Charlie Hebdo.

Není to poprvé, co satirický časopis Charlie Hebdo pobouřil Rusko. Už loni totiž publikoval kresby zlehčující teroristický útok na palubě ruského airbusu A321 na Sinaji, při kterém zemřelo 224 lidí.

V minulosti časopis rovněž pobouřil téměř celý muslimský svět poté, co publikoval karikaturu proroka Mohameda. Nedlouho na to pak v lednu 2015 na redakci zaútočili ozbrojenci. Při útoku zabili 12 lidí a dalších 11 zranil.

dkDavid Krkoška

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!