13. července 2017 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Část Trumpovy kolony s novináři v Paříži špatně odbočila. Nestihli focení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Americký prezidentský pár Donald a Melanie Trumpovi vystupují z vládního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezidentský pár Donald a Melanie Trumpovi vystupují z vládního... | foto: AP/ČTK

PAŘÍŽ Americké novináře, kteří doprovázejí prezidenta USA Donalda Trumpa na jeho návštěvě Francie, čekaly ve čtvrtek po vystoupení z letadla chaotické scény. Část prezidentské kolony, v níž jeli, totiž při cestě z letiště odbočila špatným směrem. Trumpův program začal krátce po poledni obědem s americkými armádními veliteli v sídle velvyslanectví USA. Odpoledne navštíví Invalidovnu, kde se sejde s Macronem, následně se oba přesunou do Elysejského paláce.

Trump po příletu na pařížské letiště Orly bez průtahů nastoupil do své limuzíny a odjel do sídla amerického velvyslance. Policie, aby mu usnadnila přejezd, trasu uzavřela pro dopravu. Zadní část kolony, ve které jeli i novináři, ale špatně odbočila a vjela do běžného silničního provozu. Podle AP se vozy z této části kolony musely vyhýbat i chodcům.

Novináři, jejichž cesta Paříží se zkomplikovala, tak nestihli zdokumentovat Trumpův příjezd do velvyslancovy rezidence.

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek ráno přicestoval do Paříže, kde se v pátek zúčastní oslav státního svátku dobytí Bastily. Ve čtvrtek odpoledne se Trump sejde se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, se kterým bude mimo jiné jednat o situaci v Sýrii a o boji proti terorismu. Společná tisková konference prezidentů je ohlášena na 18:30 SELČ. Den pak ukončí společnou večeří v restauraci v Eiffelově věži s Macronem, které se zúčastní i manželky prezidentů.

V roli prezidenta je Trump ve francouzské metropoli vůbec poprvé a komentátoři se shodují, že to pro něj nebude snadná cesta. Ačkoli se na první pohled může zdát, že cesta přichází v pravý čas, aby odvedla pozornost od dalšího vývoje skandálu mezi jeho volební kampaní a ruskou rolí v amerických volbách, do které je nově zatažen i prezidentův syn Donald Trump mladší, s příjezdem do Paříže však vstupuje do příslovečné jámy lvové. Večer je navíc ohlášena demonstrace proti americkému prezidentovi.

Donald Trump Jr. s otcem na republikánském sjezdu v Clevelandu
Americký a čínský prezident na summitu v Hamburku.

„Trump je na návštěvě města, které opakovaně urážel. Když oznámil své rozhodnutí opustit klimatickou dohodu (známou jako pařížská), prohlásil, že byl „zvolen, aby zastupoval občany Pittsburghu a ne Paříže“. Opakovaně také říká, že město je zdecimováno hrozbou terorismu, kterou spojuje s přistěhovalci,“ poznamenala agentura AP.

Trump nelichotivě hovořil o francouzském hlavním městě i s odkazem na svého přítele Jima, jehož identita je pro americká média záhadou. „Paříž už dávno není Paříží,“ citoval Trump slova svého přítele, který mu prý řekl, že z toho důvodu tam už nejezdí.

Ne úplně ideální vztahy s Macronem

Zahraniční média rovněž připomínají, že i vztahy mezi Macronem a často nevypočitatelným Trumpem nejsou kvůli odlišným názorům na některé klíčové záležitosti, jako je ochrana klimatu či volný obchod, zcela ideální. Macron však návštěvu zcela jistě bude chtít využít k posílení vzájemné důvěry.

„Nepochybuji, že prezidenti budou hovořit o stavu vojenských akcí v Sýrii a o budoucnosti,“ citovala AP nejmenovaného představitele Elysejského paláce. „Macron opakovaně říkal, že vojenské akce nestačí, musíme plánovat rozvoj a stabilizaci,“ dodal.

Vedle Sýrie a dalších regionů Blízkého východu se bude podle Elysejského paláce Macron snažit přimět Trumpa k podpoře financování nových západoafrických vojenských sil, které by v oblasti Sahelu bojovaly proti radikálnímu hnutí Islámský stát. Díky rozvoji místních vojenských jednotek by pak Francie chtěla omezit svou tamní armádní přítomnost.

Trump je od lednového nástupu do funkce v Evropě už potřetí. Poprvé se tak stalo v květnu v rámci jeho první zahraniční cesty, podruhé zde pobýval minulý týden, kdy navštívil Polsko a následně se zúčastnil summitu dvacítky ekonomicky nejsilnějších zemí světa G20 v severoněmeckém Hamburku.

ČTK
  • 10Diskuse

Najdete na Lidovky.cz