Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

S rostoucími vedry bojuje také Indie. Hrozí, že části země budou do pár let neobyvatelné

Svět

  5:00
NOVÉ DILLÍ / PRAHA - Masivní vlna vedra již letos v Indii zabila více než sto lidí, informovala americká televize CNN. A podle předpovědí má být v nadcházejících letech jen hůř. Hrozí, že se část druhé nejlidnatější země světa stane neobyvatelnou a humanitární krize donutí místní obyvatele migrovat.

Indie se kvůli vedrům může stát neobyvatelnou. foto: NASA

Vedro není v Indii ničím neobvyklým. Pravidelně každý rok se začínají teploty zvedat kolem března a vysoké zůstávají až do července, kdy přicházejí monzunové deště. V posledních letech se však vedra stávají intenzivnější, častější a mnohem delší.

Ve Francii padl absolutní teplotní rekord, naměřili 45,9 stupně. Španělsko hlásí první oběť

Podle Mezivládního panelu ke klimatickým změnám bude Indie patřit k zemím, které globální oteplování zasáhne nejvíce. A experti z americké univerzity MIT varují, že i kdyby se podařilo lidstvu snížit uhlíkové emise na udržitelnou míru, mohou se určité oblasti Indie stát zkrátka „příliš horkými“, obyvatelé by zde žili prakticky na hranici přežití.

„Budoucí vlny veder budou horší i přes zmírnění klimatické změny a mnohem horší bez tohoto zmírnění,“ uvedl pro CNN profesor hydrologie a klimatolog Elfatih Eltahir z MIT.

Rostoucí vedra

„Období mimořádného horka“ vyhlašuje indická vláda pravidelně, když teploty po dva dny vyskočí o 4,5 °C oproti normálu. „Kritické“ období vedra je pak v případě, kdy je teplota po nejméně dva dny vyšší než norma o 6,4 °C. Z logiky pak vyplývá, že teplotní hranice vlny vedra se mění místo od místa. Například v hlavním městě Dillí musí teploty překročit úroveň 45 °C.

Jen za minulý rok však vláda vyhlásila na 484 oficiálních období mimořádného horka. Přitom v roce 2010 jich bylo jen 21. Na následky rostoucích teplot v tomto období zemřelo podle statistik více než 5 tisíc lidí.

A každým rokem je teplota vyšší. Letos v červnu padl v Dillí teplotní rekord 48 °C. V přibližně 300 kilometrů vzdáleném Churu bylo dokonce 50,6 °C. V některých regionech byly uzavírány školy i úřady. Všem lidem bylo doporučeno, aby nevycházeli z domů, pokud nutně nemusí.

Problémem totiž je, že v Indii nastávají podmínky, kdy je vysoké vedro v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu. Lidské tělo v tomto prostředí není schopné se ochlazovat skrze pocení, což vede k jedinému výsledku – smrti.

Podle prognostiků bude navíc velice složité s těmito podmínkami jakkoliv bojovat, jelikož se vyskytnou především v chudých oblastech závislých na zemědělství a rybolovu, jako jsou města Patna a Lucknow a na severovýchodě Indie, kde žije kolem 4 milionů lidí.

„Pokud budeme produkovat skleníkové plyny jako doposud, jedno z nejvíce obydlených míst na světě se nevyhne vlnám veder. Lidé zde budou čelit nepřežitelným podmínkám,“ upozornila profesorka z Hong Kong University Eun Soonová.

Co dělá vláda?

Indie je stále v počátečních fázích boje proti vedru. Vláda chystá akční plán a indický meteorologický úřad vytváří systém včasného varování, který by miliony lidí na vedra upozornil v SMS zprávách.

Země hledá dlouhodobé řešení. Zavázala se ke snížení emisí, buduje elektrárny využívající obnovitelné zdroje a do roku 2030 chce vláda 40 procent veškeré energie z obnovitelných zdrojů. Pomoct v boji s klimatickými změnami by navíc mělo i masivní vysazování stromů.

Není divu, že se vláda snaží. Přeci jen jsou v sázce životy milionů lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!