27. července 2015 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Často mě považují za Čečence, říká Čech bojující za proruské separatisty

Ozbrojenci samozvané Doněcké lidové republiky (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojenci samozvané Doněcké lidové republiky (Ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Na straně proruských separatistů na východě Ukrajiny bojují také Češi. Od začátku konfliktu se jich na stranu separatistů postavilo okolo dvaceti. Prvnímu z nich, který se odvážil mluvit s českými médii, místní lidé říkají Kavkaz. Svým vzhledem prý připomíná obyvatele kavkavského regionu.

„Často mě považují za Čečence,“ řekl pro Aktuálně.cz povstalec z Česka, jehož jméno je Pavel Botka. Vedle separatistů bojuje téměř čtyři měsíce. Před nedávnem přešel do zvláštní jednotky zahraničních bojovníků.

Botka se rozhodl na Ukrajinu vydat poté, co se dozvěděl o tragické události v Oděse v květnu minulého roku. Mezi separatisty a Ukrajinci sympatizujícími s Kyjevem tehdy došlo ke střetům, které vedly ke smrti 48 lidí. Většina lidí zemřela při požáru budovy odborů.

„Šokovalo mě, jak může uniformovaný policista střílet po bezbranných lidech, kteří utíkají před ohněm. Současná ukrajinská vládní moc je fakticky likvidovala. To mi přišlo dost nefér a nespravedlivé. Proto jsem s tím chtěl něco udělat,“ vysvětlil Botka.

K separatistům se Botka dostal až po několika měsících. Původně se chtěl dostat do Doněcké lidové republiky s kolonou povstalců, tu však odhalila a rozstřílela ukrajinská armáda. Nakonec se do Doněcku dostal přes ruskou hranici.

Botka pro Aktuálně.cz naznačil, že se zúčastnil již mnoha bojů proti ukrajinské armádě, včetně nedávného o obec Marjanka, který si vyžádal stovky obětí.

Přízeň místních i Okamurova hnutí

Botka se prý stejně jako ostatní Češi těší přízni místních obyvatelů. „Často jsou dojatí, že někdo z Evropy, z Čech, přijede a zajímá se o jejich problém,“ prohlásil Botka. Místní ale nejsou jediní, u koho čeští bojovníci našli podporu. Pomoc jim prý poskytne hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) poslance Tomia Okamury.

„Jsem rád, že se česká politika o to zajímá. Konkrétně strana SPD Tomia Okamury, konkrétně paní Nela Lisková. Máme přislíbenou humanitární pomoc. Léky pro naši jednotku. Jsme za to strašně rádi,“ říká Botka.  

Ostatní čeští ozbrojenci se většinou snaží o účasti na proruské straně mlčet. Po jejich návratu do Čech by jim totiž hrozilo trestní stíhání.

Botka přesto již dříve se svou rodinou hovořil o zapojení na proruské straně. „Nejsou rádi. Kdo by byl rád, kdyby jejich příbuzný nebo kamarád byl někde, kde může přijít o život. Já se jim to snažím vysvětlit. Snažím se jim říct, že dnes to je tady na Donbasu, zítra může být podobná situace u nás v Česku,” dodal Botka s tím, že vracet do Čech se prozatím nechystá.

Botka dříve působil jako zápasník ve smíšených bojových uměních. Posledních pět let dělal bodyguarda v Turecku, Brazílii i Evropě.

surŠarlota Šudrychová

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.