Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Castro promluvil.
A zastal se bratra

Svět

  8:21
HAVANA - Bývalý kubánský nejvyšší představitel, ikona revoluce Fidel Castro se zastal svého bratra Raúla, nynějšího prezidenta, a dvou vysokých vládních činitelů, kteří vypadli z funkcí během nedávné rekonstrukci vlády. Raúl tyto zasloužilé revolucionáře nevyhodil, ale odešli ze zdravotních důvodů nebo kvůli pokročilému věku, napsal Fidel podle agentury Reuters.

Fidel Castro na snímku z roku 2006 foto: Cubavision via AP Television NewsČTK

Dvaaosmdesátiletý viceprezident Pedro Miret a osmasedmdesátiletý Osmany Cienfuegos, jehož funkce nebyla upřesněna, nebyli sesazeni.

"Není fér označit jejich odchod bez sebemenších ohledů jako sesazení," napsal Fidel Castro k odchodu obou mužů, k nimž měl úzké vztahy od revoluce v roce 1959, která jej přivedla k moci.

Miret měl zdravotní problémy a Cienfuegos snižoval svou pracovní zátěž již několik let, dodal Fidel.

"Raúl Castro na tom nense vinu. Stalo se tak v obou případech prostě v souvislosti se zákonnými postupy," zdůrazňuje Fidel Castro.

Až do jeho nynějšího prohlášení nebylo ale nikde oficiálně oznámeno, že Miret a Cienfuegos uvolnili své posty v rámci rozsáhlé rekonstrukce vlády, uskutečněné Raúlem.

Miret byl účastníkem kubánské revoluce od jejího počátku, zatímco Cienfuegos byl bratrem zesnulého Camila Cienfuegose, jednoho z povstaleckých velitelů a uznávané osobnosti. Fidel označil Mireta za "velkého soudruha" a Osmany Cienguefgos podle něj "byl a stále je revolucionářem".

Fidel Castro svým prohlášením reagoval údajně na informace agentur Reuters a EFE, které jsou podle něj "dvěma západními agenturami, jež mají nejblíže k imperialistické politice Spojených států".

Během rekonstrukce vlády uskutečněné 2. března bylo vyměněno celkem osm ministrů. Oficiálním zdůvodněním bylo zmenšení a zefektivnění kabinetu, analytici ale míní, že změny na vysokých státních postech jsou způsobem, jakým Raúl Castro upevňuje svou moc.

Jak bylo oznámeno již dříve, dva jiní vysocí kubánští činitelé byli odvoláni z vládních funkcí s hanbou. Dlouholetý ministr zahraničí Felipe Pérez Roque a výkonný tajemník vlády Carlos Lage přiznali své "chyby", vzdali se všech svých postů ve vládě i v komunistické straně a odcházejí do ústraní. Fidel Castro tehdy uvedl, že změny s ním byly konzultovány, a dodal, že oba klíčoví muži byli odvoláni proto, že je zlákala "chuť moci" a "ambice".

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat