Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Castropedie? Kuba uvádí věci na 'pravou míru' ve vlastní verzi Wikipedie

Fidel Castro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fidel Castro | foto: Reprofoto

HAVANA Kuba tento týden spustila klon internetové encyklopedie Wikipedie. Stránky EcuRedu jsou stejné jako jako americký originál, rozdíl je v tom, že obsah evidentně kontroluje vláda.

Kuba včera představila vlastní verzi on-line encyklopedie, jež má sloužit ke 'shromažďování a rozvoj vědění'. Jmenuje se EcuRed a zatím má pouze dvacet tisíc hesel. Prohlédnout si ji můžete na stránkách http://www.ecured.cu/.

Obsah stránek mohou uživatelé údajně volně upravovat stejně jako ve Wikipedii, háček je v tom, že musí nejdřív získat souhlas administrátorů. Samotní Kubánci si ale encyklopedii příliš neužijí. Podle posledního průzkumu kubánské vlády má na jedenáctimilionovém ostrově přístup k internetu pouze jeden a půl milion obyvatel.

Kubánská encyklopedie EcuRed inspirovaná Wikipedií

K internetu má přístup jen asi deset procent Kubánců
Stránky údajně otevřené encyklopedie jsou na první pohled poplatné režimu. Dočtemě se tam například, že Kuba je stálým objektem zájmu Spojených států, "impéria naší doby", které by chtěly ostrov kolonizovat. Washington prý vždy upíral své zraky na ostrov "jako ti, jež obdivují krásné ovoce, které nakonec spadne do jejich dlaní", popisují stránky květnatým jazykem kubánsko-americké vztahy.  

"Spojené státy konzumují 25% energie vyrobené na naší planetě a přes všechno své bohatství více než třetina Američanů nemá zdravotní pojištzění", píše se dále.

Rok 2010 v obrazech

Většina hesel EcuRedu se věnuje dějinám a životopisům osobností. Nejpodrobnější je přitom curriculum vitae Fidela Castra, nicméně o detailech jeho nemoci, kvůli které v roce 2006 předal vládu bratrovi Raúlovi, stránky mlčí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...