2. září 2019 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

CDU a SPD ve volbách uspěly s odřenými zády, na něž dýchá Alternativa pro Německo

V Sasku a Braniborsku hlasovala pro stranu více než pětina voličů. Na snímku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Sasku a Braniborsku hlasovala pro stranu více než pětina voličů. Na snímku... | foto: Michael Kappeler/dpa via AP

POSTUPIM/DRÁŽĎANY Vládnutí v Braniborsku a Sasku bude po neděli složitější. I kvůli tomu, že nikdo nechce jít do spojenectví s protiimigrační Alternativou pro Německo, pro niž hlasovala v obou regionech více než pětina všech voličů.

Ztráty hlasů pro vládní křesťanské a sociální demokraty, naopak úspěchy pro opoziční Zelené a Alternativu pro Německo (AfD).

Tak by se daly ve stručnosti shrnout výsledky zemských voleb ve východoněmeckých spolkových zemích Braniborsku a Sasku. V obou regionech přišli dosavadní premiéři Dietmar Woidke (Braniborsko) a Michael Kretschmer (Sasko) se svými koalicemi o většinu, a budou se muset poohlédnout po dalších partnerech.

Sociální demokraté (SPD), kteří vládnou v Braniborsku nepřetržitě od prvních svobodných voleb v roce 1990, získali přes 26 procent. Předvolební průzkumy dokonce jednu dobu naznačovaly možnost, že by v Braniborsku mohla zvítězit AfD, jež nakonec získala téměř 24 procent. Výrazně hůř dopadla SPD v Sasku, kde dosáhla s necelými osmi procenty pouze jednociferného výsledku, což je nejnižší podpora od roku 1990.

Křesťanští demokraté (CDU), kteří dosud vedli každou saskou vládu od roku 1990, dostali o sedm procent hlasů méně než před pěti lety. Dokázali si ale udržet prvenství před AfD, která na ně v průzkumech veřejného mínění v minulých měsících mocně dorážela. V Braniborsku naopak CDU klesla se ziskem necelých šestnácti procent na třetí místo.

Zůstanou sociální demokraté v celostátní vládě?

Hlasování v obou spolkových zemích bylo doprovázeno zvýšeným zájmem občanů. Složení regionálních vlád má vliv na rozložení sil ve Spolkové radě, druhé komoře parlamentu, která se podílí na schvalování většiny zákonů.

Může tak nastat situace, kdy tam nebude mít celostátní vláda kancléřky Angely Merkelové dostatečnou podporu. Výsledky ale mohou v konečném důsledku přispět i k předčasnému konci kancléřčina spolkového kabinetu.

Sociální demokraté, kteří jsou jeho součástí, budou na podzim vybírat nové vedení. Pokud by pod vlivem regionálních výsledků získali navrch ti, kdo vidí ve vládní účasti v Berlíně hlavní důvod pro špatné postavení SPD, mohla by současná vláda teoreticky skončit již po dvou letech.

V obou spolkových zemích dosáhla v neděli svého největšího úspěchu AfD. Přesto ale zůstane s největší pravděpodobností v opozici. Jedním z důvodů, proč s ní nechtějí mít ostatní strany nic společného, jsou vyhraněně pravicové až pravicově radikální postoje některých jejích politiků.

To platí například pro šéfa strany v Braniborsku, 47letého Andrease Kalbitze. Bývalý výsadkář je stoupencem radikální stranické frakce, jejíž členové často zcela vědomě přebírají hesla a pojmy používané neonacisty, když například hovoří o holokaustu jako o „zanedbatelné kapitole“ historie.

DÍLČÍ VÝSLEDKY V SASKU A BRANIBORSKU

Sasko

(v závorce výsledky z roku 2014)

CDU 32,5 % (39,4 %)

AfD 27,8 % (9,7 %)

Levice 10,1 % (18,9 %)

Zelení 8,4 % (5,7 %)

SPD 7,8 % (12,4 %)

Liberálové 4,7 % (3,8 %)

Volební účast 65 % (49,1 %)

Braniborsko

(v závorce výsledky z roku 2014)

SPD 26,1 % (31,9 %)

AfD 23,7 % (12,2 %)

CDU 15,7 % (23,0 %)

Levice 10,7 % (18,6 %)

Zelení 10,6 % (6,2 %)

Liberálové 4,7 % (1,5 %)

Svobodní voliči 5,0 % (2,7 %)

Volební účast 59 % (47,9 %)

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.