9. prosince 2013 15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

CDU kancléřky Merkelové schválila velkou koalici s SPD

Angela Merkelová na sjezdu CDU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na sjezdu CDU | foto: Reuters

BERLÍN Německá Křesťanskodemokratická unie kancléřky Angely Merkelové v pondělí schválila koaliční smlouvu vyjednanou se sociální demokracií (SPD). Už na konci listopadu dohodu schválila i Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou CDU v Bavorsku. Aby vláda velké koalice vznikla, musí smlouvu ještě schválit členové SPD ve vnitrostranickém referendu, jehož výsledky se očekávají v sobotu.

Za CDU rozhodovalo o koaliční smlouvě širší vedení strany na dnešním zasedání v Berlíně. Ze 167 delegátů se dva zdrželi, proti koaliční smlouvě nehlasoval nikdo. Před hlasováním přitom zaznívaly ze strany kritické hlasy, že CDU socialistům nabídla až příliš velké programové ústupky.

VÍCE ZDE:

Pokud vznik koalice podpoří i SPD, očekává se zvolení Merkelové kancléřkou pro její třetí funkční období 17. prosince. V případě, že se členská základna socialistů postaví proti koalici, očekávají němečtí komentátoři vypsání předčasných voleb.

Merkelová už stála v čele velké koalice s SPD v letech 2005 až 2009. V předchozím volebním období vytvořil konzervativní blok CDU/CSU koalici s liberální FDP, ta se ale v zářijových volbách do Spolkového sněmu nedostala.

CDU/CSU s velkou převahou zvítězila v zářijových volbách, na většinu ve Spolkovém sněmu ale těsně nedosáhla. Vzhledem k neúspěchu FDP musela hledat nového koaličního partnera a po neúspěšném jednání se Zelenými se dohodla na koalici s SPD.

Lidovky.cz, ČTK