30. června 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čečenská hra o trůny: příbuzní, obyvatelé rodné vesnice a přátelé. Kadyrov má ve vedení země své lidi

Čečenská metropole Groznyj a její vůdce Ramzan Kadyrov (uprostřed): v uniformě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čečenská metropole Groznyj a její vůdce Ramzan Kadyrov (uprostřed): v uniformě... | foto: Archiv LN

GROZNÝ/PRAHA Několik příbuzných a sousedů čečenského lídra Ramzana Kadyrova se během posledního týdne dostalo do vedoucích pozic v republice spadající do Ruské federace. Ve vedení země je podle odhadů médií přibližně šedesát pět procent lidí napojených na Kadyrova.

„Lidé z jeho generace jej upřímně obdivují. Je pro ně autoritou a bojí se ho,“ uvedl bývalý šéf čečenské opozice Ahmed Zakajev pro BBC ohledně čečenského lídra Ramzana Kadyrova. „Obklopil se svými příbuznými, nebo lidmi ze svého dětství, kteří mu dluží za vše. Má malý okruh známých, na které se může spolehnout a o které se stará.“

Ruská BBC poskládala kompletní mapu spojení moci v Čečensku. Podle odhadů je z celkových 158 vysokých úředníků 30 % Kadyrových příbuzných ve vedení regionu, dalších 23 % jsou jeho sousedé z vesnice, ve které vyrostl, a 12 % jsou jeho přátelé a jejich příbuzní.

26.června 2018 v 13:28, příspěvek archivován: 26.června 2018 v 16:16

"Čečenská hra o trůny" Čečna má 158 "nejvyšších státních úředníků". Z nich je 1/3 příbuzných Ramzana Kadyrova, 23% jsou lidé z jeho vesnice a 12% jsou jeho přátelé a blízcí...sorry jako, ale musím https://t.co/ET7flUjycd https://t.co/GnQo4Mx8GF

Kadyrov se podle médií obklopil lidmi ze své generace z vesnice, kde vyrůstal, i z důvodu, že mu dluží za všechno, co mají. Má tak zajištěnou jejich naprostou loajalitu.

„Kadyrovův okruh blízkých lidí byl vytvořen na důvěře. Lidé, kteří si mohou důvěřovat, nejen protože se znají, ale protože jsou nějak propojení. V současné situaci v Čečensku například kontrolují vojenskou administrativu lidé z armády,“ uvedla pro BBC Jekatěrina Sokirjanskajová z Centra pro analýzu a prevenci konfliktů.

„Je zde zajímavá paralela s Kremlem, protože i tam jsou na nejvyšších místech převážně lidé z bezpečnostních složek. A bezpečnostní rada začíná být nejdůležitějším orgánem při rozhodování o domácích záležitostech, jelikož většina politiky je budována na bezpečnosti,“ dodala Sokirjanskajová.

Shodnou se. Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a čečenský lídr Ramzan...
Vladimir Putin ve společnosti svého čečenského spojence Ramzana Kadyrova.

Ačkoliv v ruské legislativě existuje koncept konfliktu zájmů ve veřejné správě, v Čečensku problém s provázáním nejvyšších míst nevidí. Podle čečenského ministra pro národnostní politiku, zahraniční vztahy, tisk a informace Džambuláta Umarova fakt, že Kadyrov je obklopen lidmi, se kterými vyrůstal, studoval a bojoval rozhodně není konfliktem zájmů. „Kadyrovova strategie je bojovat s korupcí, ne ji vytvářet,“ vysvětlil Umarov.

Propojení s Kremlem

Čečensko je jednou z nejvíce dotovaných, nejkonzervativnějších a nejznámějších zemí v rámci Ruské federace. Její dlouhodobý lídr Ramzan Kadyrovsám sebe nazývá loajálním pěšákem Putina a v rámci republiky má prakticky bianko šek od ruského prezidenta na jakoukoliv aktivitu.

Kadyrov velice radikálně zachází s opozicí a je hlavní spojkou Putina s islámským světem. V pátek ruská média oznámila, že současný čečenský premiér Abubakar Edelgerijev se stal blízkým poradcem ruského prezidenta Vladimira Putina a tím pádem je v blízkosti Putina i Kadyrov, jelikož Edelgerijev pochází ze stejné vesnice jako čečenský lídr.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz