Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čečensko pohřbilo desítky bojovníků. Patrně padli při bojích na Ukrajině

Svět

  16:21
MOSKVA - Asi 35 až 45 Čečenců, kteří padli v bojích na východě Ukrajině, bylo prý potají přepraveno do vlasti a pohřbeno na místních hřbitovech. Uvedl to ruský zpravodajský server Kavkazskij uzel s odvoláním na místní obyvatele. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov přitom již dříve popřel, že by na Ukrajinu své bojovníky vyslal.

Čečenští vojácí v Grozném foto: Reuters

"Můj příbuzný pracuje v bezpečnostních složkách. Říkal, že do (Čečenské) republiky přivezli z Ukrajiny několik desítek těl našich kluků, kteří tam padli. Bojovali na straně domobrany... Prý do jednoho okresu přivezli šest mrtvých, do dalšího čtyři. Ale moc se o tom nešíří, na pokyn vedení. Padlé pohřbívají na místních hřbitovech," řekl serveru nejmenovaný Čečenec.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když tvrdí, že tam nejsou Čečenci, je to vyložená lež. V posledních dvou týdnech tam odjeli bojovníci z bývalých praporů speciálního určení Západ a Východ, které spadaly pod (ruskou) vojenskou rozvědku GRU. Jsou tam také dobrovolníci z dalších jednotek. O ztrátách nikdo nemluví, ale vím, že mezi padlými je člověk z našeho okresu, ze vsi Germenčuk, kterého prý přivezli včera z Doněcka. Jsou i padlí z dalších míst," řekl serveru další Čečenec, uvedený jen křestním jménem Apti.

Čečenští žoldnéři

Další anonymní zdroj serveru, údajně bývalý poslanec z dob krátké čečenské nezávislosti, tvrdí, že Rusko využívá severokavkazské válečníky v různých konfliktech už od počátku 90. let, stačí vzpomenout například účast pozdějšího proslulého velitele čečenských separatistů Šamila Basajeva na straně separatistické Abcházie v konfliktu s Gruzií.

"Na Ukrajinu odjíždějí žoldnéři, kterým naslibovali velké peníze, a pak ti, které tam odveleli po služební linii. Celkově se ale lidé stavějí krajně odmítavě k dění na východě Ukrajiny, protože náš národ během 20 let dvakrát okusil všechny hrůzy války," řekl. "Naši lidé na Ukrajině nejsou. Možná jsou tam nějací dobrovolníci, ale k bezpečnostním složkám nemají žádný vztah," naopak prohlásil - opět nejmenovaný - čečenský důstojník. O údajných padlých z Doněcka prý žádné věrohodné informace nemá.

ČTĚTE TAKÉ:

O údajné účasti Čečenců a dalších Kavkazanů v bojích po boku proruských povstalců na východě Ukrajiny informují ukrajinské úřady a média, podobně jako ruská média a úřady referují o údajném nasazení západních žoldnéřů na straně vládních vojsk.

Ve středu americký ministr zahraničí John Kerry vyjádřil znepokojení nad účastí čečenských ozbrojenců v telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Týž den čečenský vůdce Ramzan Kadyrov tato obvinění odmítl, nevyloučil ale, že se někteří Čečenci mohli k proruským rebelům připojit na vlastní pěst. Popřel však, že by je na Ukrajinu sám vyslal.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!