Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čečensko pohřbilo desítky bojovníků. Patrně padli při bojích na Ukrajině

Svět

  16:21
MOSKVA - Asi 35 až 45 Čečenců, kteří padli v bojích na východě Ukrajině, bylo prý potají přepraveno do vlasti a pohřbeno na místních hřbitovech. Uvedl to ruský zpravodajský server Kavkazskij uzel s odvoláním na místní obyvatele. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov přitom již dříve popřel, že by na Ukrajinu své bojovníky vyslal.

Čečenští vojácí v Grozném foto: Reuters

"Můj příbuzný pracuje v bezpečnostních složkách. Říkal, že do (Čečenské) republiky přivezli z Ukrajiny několik desítek těl našich kluků, kteří tam padli. Bojovali na straně domobrany... Prý do jednoho okresu přivezli šest mrtvých, do dalšího čtyři. Ale moc se o tom nešíří, na pokyn vedení. Padlé pohřbívají na místních hřbitovech," řekl serveru nejmenovaný Čečenec.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když tvrdí, že tam nejsou Čečenci, je to vyložená lež. V posledních dvou týdnech tam odjeli bojovníci z bývalých praporů speciálního určení Západ a Východ, které spadaly pod (ruskou) vojenskou rozvědku GRU. Jsou tam také dobrovolníci z dalších jednotek. O ztrátách nikdo nemluví, ale vím, že mezi padlými je člověk z našeho okresu, ze vsi Germenčuk, kterého prý přivezli včera z Doněcka. Jsou i padlí z dalších míst," řekl serveru další Čečenec, uvedený jen křestním jménem Apti.

Čečenští žoldnéři

Další anonymní zdroj serveru, údajně bývalý poslanec z dob krátké čečenské nezávislosti, tvrdí, že Rusko využívá severokavkazské válečníky v různých konfliktech už od počátku 90. let, stačí vzpomenout například účast pozdějšího proslulého velitele čečenských separatistů Šamila Basajeva na straně separatistické Abcházie v konfliktu s Gruzií.

"Na Ukrajinu odjíždějí žoldnéři, kterým naslibovali velké peníze, a pak ti, které tam odveleli po služební linii. Celkově se ale lidé stavějí krajně odmítavě k dění na východě Ukrajiny, protože náš národ během 20 let dvakrát okusil všechny hrůzy války," řekl. "Naši lidé na Ukrajině nejsou. Možná jsou tam nějací dobrovolníci, ale k bezpečnostním složkám nemají žádný vztah," naopak prohlásil - opět nejmenovaný - čečenský důstojník. O údajných padlých z Doněcka prý žádné věrohodné informace nemá.

ČTĚTE TAKÉ:

O údajné účasti Čečenců a dalších Kavkazanů v bojích po boku proruských povstalců na východě Ukrajiny informují ukrajinské úřady a média, podobně jako ruská média a úřady referují o údajném nasazení západních žoldnéřů na straně vládních vojsk.

Ve středu americký ministr zahraničí John Kerry vyjádřil znepokojení nad účastí čečenských ozbrojenců v telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Týž den čečenský vůdce Ramzan Kadyrov tato obvinění odmítl, nevyloučil ale, že se někteří Čečenci mohli k proruským rebelům připojit na vlastní pěst. Popřel však, že by je na Ukrajinu sám vyslal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!