Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čečenský prezident Kadyrov je připraven 'vyhubit' povstalce

Svět

  18:48
MOSKVA - Čečenský prezident Ramzan Kadyrov je nyní po atentátu na prezidenta severokavkazského Ingušska, který byl v pondělí vážně zraněn, odhodlán tvrdě zasahovat proti povstalcům v sousedních republikách a zintenzivnit tam protiteroristické akce.

Dmitrij Medveděv a Ramzan Kadyrov foto: AFP

Řekl to v Moskvě a ujistil, že mu k tomu dal zelenou ruský prezident Dmitrij Medveděv.“Řekl mi, abych zintenzivnil akce..., a to i v Ingušsku. Budu operace osobně kontrolovat... a jsem si jist, že v blízké budoucnosti budou dobré výsledky,“ řekl Kadyrov.

„Nebudeme brát žádná rukojmí, budeme je likvidovat. Dokud budou existovat, poteče krev,“ řekl a dodal, že nebude mít slitování ani s rodinami povstalců, které odmítají vydat svoje příbuzné. „Už toho máme dost a nebudeme je chránit... napomáhají vahhábismu, terorismu,“ řekl. Kadyrov po svém zvolení do čela státu v roce 2007 zajistil Čečensku tvrdým postupem po desetiletí války relativní stabilitu.

Ale skupiny hájící lidská práv upozorňují, že dosáhl relativního klidu tím, že zatlačil násilí do podzemí, že nechal unášet a mučit lidi podezřelé z příslušnosti k povstalcům a nechal vypalovat domy jejich rodin. „Kdyby použili mučení a zatýkání (v Ingušsku), nebyl by tam žádný vahhábismus, terorismus,“ řekl Kadyrov. „Je to důsledek nedostatečné aktivity některých předáků,“ dodal.

Ingušský prezident Junus-Bek Jevkurov po pondělním sebevražedném atentátu v ingušské Nazrani bojuje nyní o život na jedné moskevské klinice. Za útokem mohou být podle médií nejen povstalci, ale i místní činitelé, kterým se určitě nelíbilo jeho protikorupční tažení.

Kadyrov upozornil, že přeshraniční operace, které vedl s Jevkurovem, měly značný úspěch - v minulých měsících bylo zabito kolem 30 rebelů. Kadyrov obvinil západní skupiny hájící lidská práva, že je zajímá více osud teroristů než nevinných lidí v Čečensku.

„Když zabijí mě, když zabijí mého otce, když zabijí tisíce mých lidí, bude každý zticha, ale když jsou biti zlí lidé, když jsou zatýkáni, najednou je kolem toho poprask.“ Analytikové spojují rostoucí nepokoje na Severním Kavkaze s nedostatkem zdrojů Kremlu na vyplácení místních předáků. Upozorňují, že i relativní stabilitu v Čečensku, která nastoupila nedávno, by mohl ohrozit nedostatek prostředků poskytovaných z Moskvy.

Jsem služebník lidu, řekl Kadyrov
„Nic se nezměnilo,“ ujistil Kadyrov. „Naopak letos jsme posílili naše pozice, federální centrum nám více pomohlo.“ Kadyrov také odmítl obvinění, že si v Čečensku, kde většinu ulic zdobí portréty a billboardy s jeho podobiznou a podobiznou jeho otce, vytvořil kult osobnosti.

„Kadyrov vytvořil ústavní pořádek a najednou se začíná hovořit o kultu osobnosti,“ řekl. „Jsem služebník lidu. Zeptejte se kohokoli v odlehlých oblastech nebo v horách, kdo je Kadyrov. Pokud mě nebudou velebit za to, co jsme pro ně udělali, podepíšu před vámi svoji rezignaci,“ cituje Reuters Kadyrova.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...