14. června 2019 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čečenský prezident Kadyrov pohrozil, že zláme prsty a vyrve jazyk všem svým kritikům na internetu

Ramzan Kadyrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ramzan Kadyrov. | foto: Reuters

Groznyj (Rusko) Prezident autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov pohrozil zpřelámat prsty a vyrvat jazyk těm, kdo ho budou kritizovat na sociálních sítích. Vyhrůžku adresoval zejména představitelům sousedního Dagestánu, autonomní republiky v rámci Ruska, který s Čečenskem v uplynulých měsících vede územní spor.

Mezi obyvateli severokavkazského Dagestánu tento týden vzbudila pobouření nově umístěná cedule, která z jejich pohledu nesprávně označuje vnitroruskou hranici s Čečenskem. V pondělí dagestánští demonstranti ceduli odstranili, hned v úterý ji ale čečenské úřady vrátily na původní místo s tvrzením, že území patřilo odjakživa k Čečensku. Na místo musela být vyslána ruská národní garda, aby zabránila možným násilnostem.

Podle deníku The Moscow Times Kadyrov ve streamovaném projevu ke svým sledovatelům na sociální síti instagram nejprve vyzval Dagestánce, aby „nepodléhali provokacím“, a poté již připojil nepokrytou vyhrůžku: „Pokud urazíte mou krev, mou rasu nebo můj lid, neberu to na lehkou váhu. Takže si dávejte pozor na jazyk a prsty, nebo vám vaše prsty zpřelámu a jazyk vyrvu. Znáte mě dobře, rád držím slovo.“

Kadyrov ještě během svého vystoupení vyzval uživatele, aby odstranili urážlivé komentáře, které se mezitím objevily v doprovodné diskusi. Dodal, že čečenská policie a tajné služby „přijdou a zaklepou na dveře“ každého, kdo na internetu urazil čečenský národ.

Dagestán a Čečensko, dvě autonomní kavkazské republiky v rámci Ruské federace, vedou od začátku roku jednání o své více než 400 kilometrů dlouhé vzájemné hranici, která v dubnu uvázla na mrtvém bodě. Čečensko má územní spory také se sousedním Ingušskem, které čečenské úřady viní z nelegálního záboru části svého území.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.