30. března 2008 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čech narušil předání olympijské pochodně

Zapalování olympijského ohně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zapalování olympijského ohně. | foto: AFP

ATÉNY Skupinka protibetských aktivistů, včetně jednoho Čecha, se na stadionu v Aténách neúspěšně pokusila překazit předání pochodně s olympijským ohněm zástupcům Číny, která uspořádá v Pekingu letní olympiádu. Proti tuctu demonstrantů rychle zasáhla řecká policie a zatkla je. Podle agentury AFP šlo o osm Tibetanů, jednoho Čecha, Nepálce a dva Řeky.

Protestující aktivisté podle svědků mávali tibetskou vlajkou a skandovali hesla vyzývající k osvobození Tibetu a k odchodu Číny z Tibetu. Nepodařilo se jim však prorazit policejní kordon, střežící pro posledního běžce s pochodní cestu na stadion, kde se pompézní ceremonie předání olympijského ohně odehrála.

Policie protibetské aktivisty pozatýkala, sotva se pokusili rozvinout transparent. Další tři demonstranty - Číňany z pronásledované náboženské sekty - zatkla u vchodu na stadion.
Ceremonie na stadionu, kde se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry, se zúčastnilo několik tisíc diváků, řecký prezident a premiér a předseda přípravného výboru olymiády Liou Čchi.

Bezpečnostní opatření byla podle AFP srovnatelná s aténskou olympiádou v roce 2004 a pořádkové síly v metropoli posílilo dalších více než 2000 policistů. Přímo na stadionu byly stovky strážců pořádku, v uniformách i v civilu, aby zabránily jakémukoliv incidentu. Přísná omezení se vztahovala i na novináře.

Organizátoři slavnosti v Aténách dvakrát změnili její program, aby zabránili opakování situace před týdnem, kdy stoupenci Tibetu narušili zapálení ohně v řecké Olympii. V policejní cele tehdy skončil také jeden Čech, který se dalšími demonstranty pokusil s vlajkou narušit postup konvoje s olympijskou pochodní.

Z Olympie oheň putoval pod silnou policejní ochranou přibližně 1500 kilometrů napříč Řeckem, než v sobotu večer dorazil na aténskou Akropoli. Zde policejní špalíry udržely ve značné vzdálenosti desítky protičínských demonstrantů.

Olympijský oheň z řecké metropole přepraví zvlášť upravený airbus čínských aerolinek do Pekingu, kde se pochodně rozdělí, jedna zamíří na Mount Everest, druhá obletí svět na trase 137.000 kilometrů. Na trase, zejména v Londýně, Paříži a San Francisku se očekávají protičínské demonstrace. Po návratu do Číny by tato pochodeň měla zamířit i do Tibetu, odkud jsou i nyní hlášeny nové demonstrace.
Lidovky.cz