Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čecha podezřelého ze špionáže propustili v Togu na svobodu

Svět

  14:07
PRAHA - Doktorand královéhradecké univerzity Radim Tobolka je volný. Muže obviněného ze špionáže v Togu propustili z vězení a do Česka se má vrátit v nejbližších dnech.

V Togu zadrželi studenta Radima Tobolku, viní jej ze špionáže foto: www.uhk.czShutterstock

"Ve čtvrtek dopoledne byl Radim Tobolka zproštěn obvinění a byl podepsán propouštěcí příkaz, takže je volný," potvrdil mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář. Jako první o tom informoval server iDNES.cz. 

Tobolku zatkla 10. listopadu tajná policie. Podle zástupců univerzity v Togu zkoumal politické strany pro svou závěrečnou práci v oboru politologie a afrických studií. A "provinil" se tím, že mluvil s opozičními politiky.

ČTĚTE VÍCE O PŘÍPADU:

"Po celou dobu zadržení nebylo Radimovi Tobolkovi sděleno žádné obvinění," sdělil serveru Lidovky.cz kancléř univerzity Ondřej Tikovský. Podle něj byl Tobolkovi navrácen cestovní pas a po získání víza může vycestovat ze země.

„Očekáváme brzký návrat kolegy Tobolky do České republiky a objasnění celého incidentu. Chceme přesně zjistit, z jakých důvodů k celé situaci došlo, abychom mohli v budoucnosti podobným komplikacím předejít a pokračovat ve vysílání našich výzkumníků do afrických zemí,“ dodává k propuštění děkanka Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová.

V řecké vazbě zůstávají dva Češi

Kvůli obvinění ze špionáže jsou již více než dva měsíce na řeckém ostrově Limnos zadržováni zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Obvinění podle řecké policie natáčeli a fotografovali citlivé vojenské objekty, aby měli podklad pro nově vznikající bojovou počítačovou hru. Oba zadržení obvinění popírají.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat