Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čecha zadrženého na demonstraci proti karanténním opatření v Bratislavě poslal soud do vazby

Protesty na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty na Slovensku. | foto: Tasr

Bratislava Soudce jednoho z bratislavských okresních soudů dnes poslal do vazby českého občana, který čelí obvinění z útoku na policisty při sobotní demonstraci proti karanténním omezením v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to z informací, které poskytl mluvčí bratislavského krajského soudu Pavol Adamčiak. Právě tento soud bude rozhodovat o stížnosti, kterou proti rozhodnutí o vazebním stíhání obviněný podal.

Soudce Okresního soudu Bratislava I naopak nevyhověl návrhu prokurátora na uvalení vazby na Slováka, který byl rovněž zadržen na zmíněném protestu a obviněn z trestného činu útoku na veřejného činitele. Policie dříve uvedla, že oba obvinění házeli po policistech kameny a dlažební kostky.

Zmíněné dvojici v případě prokázání viny hrozí vězení v délce 12 až 25 let, případně doživotí. S tímto přísným trestem za zmíněný delikt počítá slovenský zákon pro případ, že ho viník spáchá například za nouzového stavu. Ten platil na Slovensku kvůli koronavirové krizi i v době sobotní demonstrace, a to spolu se zákazem shromažďování více než šesti osob.

Slovenský parlament  vpodvečer změnou zákona rozhodl o tom, že přísnější trestní sazby za nouzového či výjimečného stavu se nově budou uplatňovat jen v případě, že trestný čin byl spáchán v souvislosti s vyhlášenou krizovou situací. Vyšetřovatelé tak v budoucnu budou muset podrobněji zkoumat motiv obviněného.

Během demonstrace několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice demonstrovalo před sídlem úřadu slovenské vlády. Policisté proti davu, který na ně házel kameny, dlažební kostky či láhve, použili slzný plyn a vodní dělo.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Péče o pacienta s covidem-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Péče o pacienta s covidem-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Péče o pacienta s covidem-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

K. Lilibínský Čecha do mecha....... 16:45 22.10.2020