Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeká vás rok krve a slz, vzkázal Rusku kavkazský vůdce Umarov

Svět

  9:37
MOSKVA - Vůdce muslimských povstalců ze severního Kavkazu Doku Umarov ve videonahrávce zveřejněné na islamistickém webu slíbil Rusku přeměnit letošní rok v "rok krve a slz". Nahrávka není nijak datovaná, zřejmě však byla pořízena ještě před krvavým atentátem na moskevském letišti Domodědovo, který si vyžádal 36 životů a více než stovku zraněných.

Vůdce čečenských separatistů Doku Umarov. foto: ČTK

Podle ruských médií se mladík stojící po Umarovově levici podobá předpokládanému sebevražednému atentátníkovi, který se 24. ledna v příletové hale Domodědova vyhodil do povětří, a tak videonahrávku považují za Umarovovo nepřímé přihlášení se k odpovědnosti za krveprolití.

Sám Umarov, který se jako vládce "emirátu Kavkaz" v minulosti hlásil k řadě teroristických útoků včetně atentátů v moskevském metru z loňského března se čtyřicítkou obětí, se o atentátu na letišti nijak nezmínil.

Úřady zatím oznámily jen to, že atentát spáchal dvacetiletý mladík z Kavkazu, a že prý znají organizátory útoku, spáchaného severokavkazskými povstalci, ale identititu atentátníka, ani strůjců útoku dosud nezveřejnily.

Čtěte také


Videonahrávka byla prý pořízena při "emírově" návštěvě základny sebevražedných atentátníků, která je označena jako Zahrada spravedlivých, a před vysláním mladíka jménem Sejfullach na akci do Ruska. Umarov, po jehož boku stojí velitel jednotky a Sejfullach, slíbil, že se tyto operace budou konat "každý měsíc, každý týden, dá-li Alláh". Cestou mučednické smrti je prý připraveno se vydat 50-60 bojovníků.

Sejfullach se podle serveru Kavkaz online a listu Novaja gazeta podobá podobizně Magomeda Jevlojeva, dvacetiletého mladíka ze severokavkazského Ingušska, který zmizel loni v září poté, co nedokončil studia účetního.

Čtěte také


Podle médií právě Jevlojev atentát spáchal, což prý potvrdily analýzy DNA, a údajně také už byli zatčeni jeho bratr a sestra. Otec a matka, řidič autobusu na penzi a učitelka, se mezitím přestěhovali k příbuzným.

Oficiálně tyto informace potvrzeny nebyly.

Velké boje na ruském severním Kavkaze ustaly už před lety, po rozdrcení čečenských separatistů, ale násilí se mezitím rozšířilo i do sousedních autonomních republik a stalo se všedním jevem. Teroristé také útočí v hloubi Ruska, jak svědčí předloňský útok na rychlík Moskva-Petrohrad, loni v moskevském metru a letos v Domodědovu. Umarov usiluje o vyhnání ruských sil z Kavkazu, který chce přeměnit v muslimský stát.

Čtěte také

Extremistická skupina Zahrada spravedlivých (Rijadus Salichijn) byla veřejnosti známá především jako oddíl sebevražedných atentátnic, jejichž manželé nebo příbuzní zahynuli v bojích proti ruským jednotkám. Černé vdovy poprvé šokovaly ruskou veřejnost v roce 2002, kdy skupina ozbrojených Čečenců obsadila moskevské divadlo na Dubrovce.

Při následné protiakci ruské policie zahynulo na 130 rukojmích. Černé vdovy se podílely na řadě dalších teroristických akcí včetně mimořádně tragického útoku v roce 2004 na školu v severoosetském Beslanu s více než 320 oběťmi. Experti předpokládali, že oddíl zanikl v roce 2006, kdy byl zabit vůdce čečenských povstalců Šamil Basajev. Na jaře 2008 ale Doku Umarov oznámil, že oddíl bude znovu obnoven.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...