22. května 2017 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čekal čtyři hodiny. Odstřelovač SAS pak zabil snipera IS vzdáleného 2,5 kilometru

Britský odstřelovač. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský odstřelovač. | foto: Wikimedia

MOSUL/PRAHA Stiskl spoušť a střela po třísekundovém letu zasáhla svůj dva a půl kilometru vzdálený cíl. Tím byl krk džihádisty - odstřelovače Islámského státu v Mosulu. Sniper elitní britské jednotky SAS čekal na svou příležitost čtyři hodiny, během kterých se terorista IS pohyboval mezi budovami.

Podle zdroje serveru Daily Star, který zprávu přinesl jako první, patří zásah k jednomu z nejsložitějších v dějinách SAS - Special Air Service, jednotky operující od roku 1941. K téměř rekordnímu zásahu došlo v Mosulu v prvním květnovém týdnu.

Džihádista ozbrojený ruskou odstřelovací puškou SVD Dragunov se stal cílem, protože předtím zabil a zranil několik vojáků. „Byla to klasická protisniperská operace. Odstřelovač IS se často pohyboval a hledal nejlepší pozici k zabíjení. Bylo to skoro jako hra kočky s myší. Sniper SAS už to chtěl vzdát, myslel si, že se cíl už někam schoval,“ popsal zdroj z armádního prostředí.

Americké speciální jednotky v Sýrii.
Voják SAS - ilustrační foto.

Džihádista si dal pušku na rameno. Pak mu explodoval krk

„Ve chvíli, kdy se začalo stmívat, vylezl ozbrojenec z jedné vypálené budovy na místo, o kterém si myslel, že je bezpečné, a dal si pušku na rameno. Pak ho náš sniper zasáhl,“ dodal zdroj.

Seržant SAS se zkušenostmi i z Afghánistánu byl ozbrojen americkou puškou CheyTac Intervention M-200, která stojí okolo 14 tisíc dolarů a je považována za jednu z nejpřesnějších zbraní světa. Má v sobě zabudován počítač, který střelci pomáhá započítávat faktory důležité při střelbě na extrémně dlouhé vzdálenosti - vítr, vlhkost či teplotu.

Odstřelovací puška CheyTac Intervention.

Zbraň měli vojáci SAS podle zdroje serveru Daily Star zřejmě zapůjčenou na zkoušku v rámci „výpomoci“ od svých kolegů z amerických speciálních jednotek DEVGRU, dříve známých jako Navy SEAL Team Six.

Archivní záběry ze zkoušky použité zbraně:

Výrobce pušky uvádí její „spolehlivý“ dostřel 1830 metrů, maximální dostřel je okolo 3000 metrů. V roce 2007 v rámci zkoušky trefil bývalý člen elitní americké jednotky SEAL tři ze šesti cílů ve velikosti lidské postavy na vzdálenost 2313 metrů.

Bitva o Mosul probíhá již od poloviny října 2016, přesto se stále nepodařilo celou oblast vyčistit od bojovníků Islámského státu. Proti nim bojují hlavně irácké jednotky a pešmergové, s podporou speciálních jednotek koaličních sil.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR – OKRES JIČÍN

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč