17. června 2016 9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čekání končí, hasičský šéf zabitý 11. září 2001 se dočká pohřbu. Uloží jeho krev

Hasičský šéf Lawrence Stark přišel o život při útoku teroristů z 11. září 2001. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasičský šéf Lawrence Stark přišel o život při útoku teroristů z 11. září 2001. | foto: Fire Department New York

NEW YORK / PRAHA Téměř patnáct let odmítali uložit do hrobu jen jeho hasičský kabát. Nic jiného se po šéfovi Lawreencovi Stackovi v troskách Světového obchodního centra po teroristickém útoku z 11. září 2001 nenašlo. V pátek bude do hrobu slavnostně uložena aspoň jeho krev.

Osmapadesátiletý Stack velel Safety Battalion 1 - jednotce, která měla v náplni práce mj. i šetření úmrtí hasičů při práci. 11. září 2001 ráno byl ve své kanceláři ve vojenské loděnici v Brooklynu a psal zprávu o explozi, která v červnu zabila tři hasiče FDNY (Fire Department New York). Když zaslechl, že do World Trade Center narazilo letadlo, popadl dalekohled a vyšplhal na střechu budovy.

„Viděl hořící budovu a pak i náraz druhého letadla do druhé věže,“ popsal pro server Newsday syn Michael Stack, který je sám v New Yorku hasičem. „Slezl dolů a řekl kolegům, že tam budou potřeba, a vyrazili na Manhattan.“

Když spadla Jižní věž WTC, byl Stack v hotelu Marriott, který byl u paty obou věží. Obrovské kusy padající věže hotel zničily, prostředek budovy zmizel, zůstaly jen boční stěny. Jedna z malých trosek srazila Stacka k zemi, ale jen lehce zranila.

Trosky hotelu Marriott.

Trosky hotelu Marriott.

Ke Stackovi pak doběhl jeden hasič a požádal ho o pomoc s hledáním poručíka Johna Citarella, který po pádu věže zmizel. Podařilo se jim ho nalézt uvězněného pod troskami a vytáhnout ho. Pak se Stack a ještě jeden hasič snažili najít cestu ze zbořeného hotelu ven. Cestou narazili na muže, který měl pořezané Achillovy šlachy.

Oba hasiči zraněného vzali a nesli ho. V 10:28:22 spadla Severní věž. Všichni tři zemřeli.

Stack strávil u FDNY téměř 33 let, předtím byl v námořnictvu a byl nasazen i ve Vietnamu během války. Kromě jeho syna Michaela jde v jeho stopách i druhý syn Brian, který je také newyorským hasičem.

Útok na Světové obchodní centrum v roce 2001
11. září 2001. Lidé v zaprášených ulicích před troskami WTC

Stackovi příbuzní dlouho doufali, že stejně jako jiné rodiny dostanou aspoň něco k uložení. V některých případech ještě i po letech experti na DNA předali pozůstatky k pohřbení. Stackova rodina se ale nikdy nedočkala.

Na začátku tohoto roku oslovili New York Blood Center (Newyorské krevní centrum). Věděli totiž, že Stack pravidelně daroval krev. V centru opravdu ještě dva sáčky s jeho krví našli. Právě ty v pátek rodina uloží do hrobu v newyorském St. James.

Za tři měsíce uplyne 15 let od nejhoršího teroristického útoku v dějinách. Po únosu čtyř letadel teroristy z al-Káidy zemřelo 2977 lidí v New Yorku, Washingtonu a Shanksville. Více než desetina obětí byli záchranáři: zahynulo 343 hasičů (včetně dvou jejich paramediků a kaplana), 60 policistů a osm paramediků.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!