16. března 2019 12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čekejte odpověď. Rusko za nové sankce hrozí Evropě odvetou

Vladimir Putin a Donald Tusk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a Donald Tusk | foto: Reuters

MOSKVA Rusko nenechá bez odpovědi rozšíření seznamu lidí zasažených protiruskými sankcemi, které zavedla Evropská unie v souvislosti s listopadovým incidentem v Kerčské úžině. Podle tiskových agentur to v sobotu oznámilo ruské ministerstvo zahraničí. Rada EU v pátek sdělila, že unie rozšířila na dalších osm osob opatření, která již dříve kvůli uvedenému incidentu zavedla vůči lidem, kteří porušují územní celistvost Ukrajiny. Podobný krok učinily ve shodě s EU i Spojené státy.

Loni v listopadu Rusko ve strategické Kerčské úžině, spojující Černé a Azovské moře, zadrželo několik ukrajinských lodí i s 24 námořníky, kteří jsou v Rusku stále ve vazbě a hrozí jim až šestileté vězení. Kyjev událost označil za ruskou agresi, Moskva hovoří o provokaci druhé strany. Na mezinárodní výzvy k propuštění námořníků Rusko nereagovalo. 

Omezující opatření EU, která se nyní vztahují na 170 lidí a 44 právnických subjektů, byla v pátek také prodloužena o dalšího půl roku, tedy do 15. září 2019. Kromě zákazu cest a zmrazení majetku znamenají nemožnost finančních půjček od subjektů z Evropské unie.

Ruské ministerstvo zahraničí v dnešní reakci označilo zařazení dalších ruských občanů do „nelegitimních sankčních seznamů“ za „ohromující licoměrnost a cynismus“. 

„V zásadě jde o pracovníky pohraniční služby Federální bezpečnostní služby (FSB) Ruské federace, kteří statečně plní své povinnosti při ochraně státní hranice naší země,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Jejich vina podle Moskvy spočívá v tom, že „rozhodným jednáním zastavili hrubou provokaci zorganizovanou kyjevskými úřady 25. listopadu 2018 v Kerčské úžině“.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ SPECIALISTA PRO OBLAST FINANCÍ s AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč