Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Celá Británie truchlí s královnou, kondoloval premiér Johnson po úmrtí prince Philipa

Princ Philip končí s veřejným vystupováním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ Philip končí s veřejným vystupováním. | foto: Reuters

Londýn Princ Philip si získal náklonnost lidí napříč generacemi a byl inspirací pro životní cestu nespočtu mladých lidí. Dnes truchlíme společně s královnou a celý národ se v myšlenkách obrací k ní a ke královské rodině, řekl britský premiér Boris Johnson v narychlo svolaném proslovu po oznámení Buckinghamského paláce o úmrtí 99letého vévody z Edinburghu. Soustrast vyjádřil rovněž šéf opozice Keir Starmer, skotská premiérka Nicola Sturgeonová i arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

„Vzpomínáme na vévodu (...) zejména jako na neochvějnou podporu jejího královského veličenstva královny, nejen jako na jejího společníka, který byl každý den její vlády po jejím boku, ale jako na jejího manžela, její sílu a oporu po více než 70 let,“ prohlásil Johnson s tím že princ Philip pomáhal nasměrovat britskou monarchii tak, že dokázala po druhé světové válce zůstat vitální součástí veřejného života v Británii.

Buckinghamský palác stejně jako premiérská rezidence v ulici Downing Street číslo 10 na počest zesnulého stáhly britskou vlajku na půl žerdi.

„Spojené království přišlo v princi Philipovi o výjimečného veřejného činitele. Zasvětil svůj život své zemi - od vynikající kariéry v královském námořnictvu za druhé světové války, po desetiletí služby jako vévoda z Edinburghu. Nejvíce však bude vzpomínán díky své výjimečné oddanosti královně,“ uvedl vůdce opozičních labouristů Starmer.

„Vždy, když jsem se s ním setkal, zapůsobila na mne jeho zřetelná radost ze života, jeho zvídavá mysl a jeho schopnost komunikovat s lidmi z jakéhokoliv prostředí a společenského postavení. Dokázal mistrně přimět lidi, aby se uvolnili a připadali si výjimeční,“ poznamenal arcibiskup z Canterbury Welby.

„Jsem zarmoucena zprávami o úmrtí vévody z Edinburghu. Vyjadřuji osobní a hlubokou soustrast - a také (jménem) skotské vlády a skotského lidu - jejímu královskému veličenstvu a její rodině,“ napsala na Twitteru skotská premiérka Sturgeonová.

„Jsem zarmoucena zprávami o úmrtí vévody z Edinburghu. Vyjadřuji osobní a hlubokou soustrast - a také (jménem) skotské vlády a skotského lidu - jejímu královskému veličenstvu a její rodině,“ napsala na Twitteru skotská premiérka Sturgeonová.

Bývalý labouristický premiér Tony Blair vyzdvihl Philipovy charitativní projekty. „Bude přirozeně nejvíce uznáván za pozoruhodnou a nezlomnou podporu královny po dobu tolika let. Měl by být však vzpomínán a oslavován rovněž sám za sebe, jako prozíravý, odhodlaný a nebojácný muž,“ uvedl v prohlášení Blair.

Miloš Zeman považoval prince Philipa za osobnost, která reprezentovala Británii šarmem, noblesou a intelektem. Dle Petříčka odešel symbol britské monarchie.

Morrison připomněl, že vévoda Austrálii navštívil více než dvacetkrát. „Téměř 80 let sloužil princ Philip Koruně, své zemi a Společenství“, podtrhl Morrison. Britské královské rodině kondolovala premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová jménem všech obyvatel své země.

Kanadský premiér Justin Trudeau popsal prince Philipa jako „muže s pevným přesvědčením a principy“. „Budeme na něj s citem vzpomínat jako na oporu v životě naší královny,“ oznámil Trudeau podle agentury AFP. Zapojení vévody z Edinburghu do mnoha sociálních iniciativ vyzdvihl při dnešní vzpomínce na něj indický premiér Naréndra Módí.

Soustrast Alžbětě II. a ostatním příbuzným zesnulého prince Philipa vyjádřila norská královská rodina, v jejímž čele stojí 84letý král Harald. Rodina oznámila v prohlášení, že v den pohřbu chotě královny Alžběty II. budou vlajky na balkoně královského paláce v Oslu na půl žerdi.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...