15. dubna 2013 20:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Majetkový striptýz. Francouzští ministři ukázali konta, byty i klenoty

Jean-Marc Ayrault | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean-Marc Ayrault | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská vláda zveřejnila na internetu majetková přiznání všech svých členů. Tento dosud nezvyklý krok učinila v reakci na aféru s daňovými úniky, do níž se zapletl ministr rozpočtu Jérôme Cahuzac.

Zveřejněná majetková přiznání podle agentury AFP zahrnují například nemovitosti, klenoty, umělecká díla a automobily, které vlastní 37 ministrů a předseda vlády Jean-Marc Ayrault. Přiznání premiéra například odhaluje vlastnictví automobilu Volkswagen combi z roku 1988 v odhadované hodnotě 1000 eur (kolem 25.000 korun). Mezi nejbohatší členy kabinetu patří ministr zahraničí Laurent Fabius s aktivy ve výši šesti milionů eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident François Hollande na rozdíl od své vlády majetkové přiznání nezveřejnil, protože tak učinil už před rokem u příležitosti prezidentských voleb. Podle tohoto přiznání z 12. května 2012 majetek šéfa státu dosáhl 1,17 milionu eur.

Vládě má být podle AFP 24. dubna předložen k projednání návrh zákona, který předpokládá, že povinnost majetkového přiznání se bude vztahovat i na poslance, na vedoucí představitele místních úřadů, na členy ministerských kabinetů a na vedoucí pracovníky ústřední správy.

Francouzi zveřejňování majetkových přiznání podporují

Průzkumy mínění ukázaly, že většina Francouzů po Cahuzacově aféře zveřejňování majetkových přiznání podporuje. Ministr rozpočtu Jérôme Cahuzac lhal, když se dušoval, že nemá nic společného s jedním případem praní špinavých peněz z daňových úniků. Ministr po obvinění podal začátkem března demisi, ale nejprve jakékoli obvinění popíral. Nicméně nakonec se přiznal.

V médiích a mezi lidmi se začaly šířit spekulace, že do korupčních a jiných afér jsou zapleteni další politici. Dohady umocnilo to, že justice začala minulý týden podezřívat z daňových úniků také podnikatele a pokladníka Françoise Hollandea z prezidentské kampaně Jeana-Jacquesa Augiera.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.