Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

'Čelíme největší krizi, ale Řecko eurozónu neopustí'

Svět

  11:01aktualizováno  11:37
ŠTRASBURK/BRUSEL - Evropská unie čelí největší krizi ve své historii. Prohlásil to ve Štrasburku před europoslanci šéf Evropské komise José Barroso. Ve své zprávě o stavu EU také uvedl, že Řecko zůstane členem eurozóny.

José Manuel Barroso foto: Reuters

O odchodu této jihoevropské země se v unii kvůli současné krizi v poslední době začalo spekulovat. Předseda EK rovněž vyzval unii ke zvážení změn v lisabonské smlouvě v souvislosti s pravidlem jednomyslností. Není prý možné, aby ti nejpomalejší v EU brzdili ostatní.

Podle Barrosa nejde nyní v unii jen o finanční krizi, ale i o krizi sociální a krizi důvěry. Ve společnosti panuje velká nejistota a hrozí růst nacionalismu. Situace je vážná, ale řešení existují, ujistil. "Evropa má budoucnost," zdůraznil zároveň v již druhé zprávě o stavu unie, která je jakousi evropskou obdobou projevu, který každoročně přednášejí američtí prezidenti.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tempo našeho společného snažení nemůže být diktováno tím nejpomalejším," poznamenal dále šéf Evropské komise v souvislosti s úvahami o změnách v lisabonské smlouvě. "Členský stát má právo se nehýbat, avšak ne právo blokovat posouvání těch dalších. Naše ochota předjímat změnu smlouvy posílí nyní důvěryhodnost našich rozhodnutí." Po zrušení jednomyslnosti v EU volal dnes například předseda liberálů v EP Guy Verhofstadt, podle něhož je to nezbytné k tomu, aby se unie posunula kupředu. Naopak šéf frakce evropských reformistů a konzervativců a český europoslanec Jan Zahradil převádění národních pravomocí na evropskou úroveň kritizoval.

Dobrovolný odchod z eurozóny možný není

"Musíme dokončit naši měnovou unii s ekonomickou unií. Bylo iluzí si myslet, že bychom mohli mít společnou měnu a jednotný trh s národními přístupy k ekonomické a rozpočtové politice," prohlásil Barroso.

Komise tak podle něj v příštích týdnech přijde s návrhy na posílení ekonomické spolupráce a integrace, zejména pak v eurozóně. "Bude to uděláno takovým způsobem, který zajistí kompatibilitu mezi eurozónou a Evropskou unií jako celkem," dodal.

Předseda EK v projevu rovněž mimo jiné reagoval na objevující se spekulace ohledně možného odchodu Řeků z eurozóny. "Řecko je a zůstane členem eurozóny," zdůraznil. Dobrovolný odchod z eurozóny, ani vyloučení kvůli neplnění pravidel nyní není podle stávajících smluv možné. Z některých zemí, například z Nizozemska, ale zaznělo, že by se to mělo změnit a taková možnost by měla existovat.

Barroso má lví srdce, reagovali europoslanci

Řada europoslanců Barrosův proslov ocenila. Jeden z italských zákonodárců prohlásil, že má "lví srdce". Někteří jiní se naopak do šéf komise pustili a hovořili o tom, že by se měl za to, co s dalšími představiteli EU v reakci na krizi dělá, spíše stydět.

Podle českého lidoveckého europoslance Jana Březiny bylo v Barrosově projevu hodně slov, avšak málo činů. "Místo fantazírování o oslabení jednomyslnosti při rozhodování členských států a naopak posílení vlastních pravomocí by měla Evropská komise urychleně začít pracovat na strategii pro případ bankrotu Řecka, který se nebezpečně blíží," uvedl v Březina v prohlášení.

Problém je prý v tom, že EK i zemím chybí odvaha. "Místo aby se Řecku již před rokem položil nůž na krk, jednalo se s ním v rukavičkách a výsledkem je prohlubující se rozvrat tamní ekonomiky," řekl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!