Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Cementáři chtěli vydělávat, tak platili islamistům výpalné. Čelí žalobě za zločiny proti lidskosti

Svět

  18:00
PAŘÍŽ - Aby mohla dál provozovat cementárnu v severní Sýrii, platila francouzská firma Lafarge SA islamistům výpalné. Nyní čelí žalobě z podílu na zločinech proti lidskosti. Teroristům mezi lety 2010 až 2015 vyplatila částku ve výši 13 milionů eur, tedy až 325 milionů korun.
Terorista (ilustrační foto)

Terorista (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Francouzka Elisabeth Boissinotová si tento týden připomíná nejhorší den svého života. Spolu s dalšími dvěma tisíci zraněných a pozůstalých si od pařížského soudce Christopha Teissiera vyslechne, jak pokračuje vyšetřování teroristických útoků z 13. listopadu 2015. Vrazi hlásící se k teroristickému hnutí Islámský stát (IS) ten den ve francouzské metropoli postříleli 130 lidí. Mezi nimi byla i její 25letá dcera Chloé, kterou útočníci zabili na terase baru Le Carillon.

Švédský islamista byl obviněn z podílu na atentátech v Paříži

Jak řekla paní Boissinotová týdeníku Express, nepřichází k soudu s tím, aby se vydala na „křížovou výpravu“ proti islamistům nebo těm, kteří jim pomáhali. Připojila se ale k občanské žalobě v aféře Lafarge, francouzského cementárenského gigantu, jenž od konce června čelí obvinění ze spoluúčasti na zločinech proti lidskosti, porušení embarga, financování teroristické organizace a ohrožení života svých zaměstnanců.

V lednu se soudcům přihlásil jako poškozený s nárokem na náhradu škody advokát Georges Holleaux, který zastupuje oběti teroristických útoků z Paříže z 13. listopadu 2015 a jejich blízké, tedy i paní Boissinotovou.

Miliony eur pro Islámský stát

V letech 2010 až 2015 Lafarge poskytl různým islamistickým skupinám částku ve výši 13 milionů eur. Ředitel syrské továrny Frédéric Jolibois se hájil tím, že dodavatelé surovin, kterým v oblasti platili, nemuseli být nutně napojeni na IS, přestože sídlili v Rakce, deklarované metropoli džihádistů. V roce 2015, kdy přítok peněz z Francie vyschl, náhle přišla vlna teroru. Vyvrcholila listopadovými masakry v Bataclanu, na Stade de France či v pařížských kavárnách a restauracích, kde zemřela i Chloé Boissinotová.

Policie v Berlíně provedla zátah na islamisty. Připravovali prý teroristický útok

Dají se tedy spojit peníze vyplácené cementáři s teroristickými útoky? Soudci se domnívají, že možné to je. Částky, jež Lafarge posílal islamistům, totiž nelze vypátrat a použity mohly být na cokoliv. Soudci se domnívají, že Islámský stát dostával od společnosti Lafarge daň, kterou pak odrážel ve svých cenách a jež pomáhala teroristickému hnutí udržet se u moci, ale také „plánovat a uskutečňovat násilné útoky v zahraničí včetně Francie“.

K aféře Lafarge se minulý týden na stránkách deníku Le Monde vyjádřil i advokát William Bourdon, předseda a zakladatel neziskové organizace Sherpa, která chce chránit a hájit oběti ekonomické kriminality. Bourdon ve svém článku nejprve poukázal na závažné případy odsouzených korupčníků z jiných zemí a upozornil na to, že ve Francii je potrestání „velkých ryb“ z byznysu stále velmi vzácné. „Trestní stíhání Lafarge může a musí být bodem obratu. Povede k obnovení důvěry občanů v justici i k podnikům,“ tvrdí advokát.

Satisfakce by se tak mohla dočkat i paní Boissinotová, která se ještě rok po útocích svěřila, že rodina mluví o zavražděné Chloé při každém společném jídle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!