13. února 2019 11:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Centrální banka: Brexit bez dohody vážně zasáhne irskou ekonomiku

britská premiérka Theresa Mayová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy britská premiérka Theresa Mayová | foto: Reuters

Dublin Náhlý odchod Británie z Evropské unie bez dohody velmi vážně a okamžitě zasáhne téměř všechna odvětví irské ekonomiky. Řekl to ve středu 13. února šéf irské centrální banky Philip Lane. Banka v lednu zveřejnila odhad, že pokud Británie opustí unii bez dohody, zpomalí růst irské ekonomiky v prvním roce o čtyři procentní body a za deset let až o šest procentních bodů.

Scénář náhlého brexitu bez dohody by podle šéfa centrální banky negativně zasáhl skoro všechny oblasti ekonomické aktivity v zemi. Výrazně více než ostatní sektory by utrpělo irské zemědělství. S tím souvisí i dopad na hospodářskou situaci venkovských regionů, zvláště těch poblíž irsko-britské hranice, uvedl Lane.

Právě takzvaná irská pojistka, tedy budoucnost příhraničního režimu mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem, je přitom největší překážkou pro uzavření dohody o odchodu Británie z EU. Británie má opustit unii 29. března. Londýn i Brusel dávají najevo, že si přejí, aby se tak stalo na základě dohody upravující podmínky tohoto kroku, a nikoli živelně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz