Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu Václava Havla získal turecký právník Murat Arslan, zastánce lidských práv

Svět

  16:11aktualizováno  20:52
ŠTRASBURK - Letošním laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva je turecký právník a bývalý zpravodaj tureckého ústavního soudu Murat Arslan. Oznámil to v pondělí předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) Roger Gale. Třiačtyřicetiletý Arslan je nyní ve vazbě a ocenění mu shromáždění zahrnující zástupce parlamentů 47 členských států Rady Evropy udělilo v nepřítomnosti.

Cena Václava Havla byla ve Štrasburku udělena tureckému právníkovi Muratu Arslanovi. foto: Twitter

Vítěz, který byl předsedou nyní již rozpuštěného tureckého nevládního sdružení soudců a prokurátorů, jež kritizovalo režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, vzešel z užšího výběru trojice nominovaných. Mezi nimi byli kromě Arslana také Maďarský helsinský výbor a rakouský jezuita Georg Sporschill, který se věnuje sociálním projektům. Finálovou trojici zveřejnila koncem srpna pražská Knihovna Václava Havla.

Arslana považují organizátoři ceny za významného zastánce lidských práv, zejména práva na svobodu a osobní bezpečnost a na spravedlivý proces. Před rokem byl zatčen kvůli údajným vazbám na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování loňského nezdařeného pokusu o převrat.

Murat Arslan

Narodil se v roce 1974 v Ankaře a vystudoval práva na univerzitě v Istanbulu. Je známý jako bojovník za nezávislou justici, vládu zákona a spravedlivé rozdělení moci. Stal se výrazným kritikem tureckého ministerstva spravedlnosti.  V letech 2001 až 2006 se věnoval problematice auditu.  V roce 2006 byl jmenován soudcem zpravodajem u tureckého Ústavního soudu. Roku 2016 byl zatčen kvůli údajným vazbám na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování loňského nezdařeného pokusu o převrat. Podílel se na vzniku nezávislého Sdružení soudců a státních zástupců (YARSAV), v letech 2011 až 2016 působil jako prezident tohoto sdružení. Je ženatý a má dvě děti.

Arslan ve svém poselství představil Turecko jako vězení, ve kterém jsou hlasy obhájců lidských práv udušeny. „Turecko se nepoučilo z bolestivých zkušeností Evropy v průběhu dvacátého století,“ uvedl Arslan, který se svými příznivci prý hodlá pokračovat v boji za právo a demokracii. „Nenecháme se zavřít za zdmi strachu,“ dodal podle agentury AFP.

Ocenění bylo slavnostně uděleno v první den pětidenního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Slavnostního vyhlášení ve Štrasburku se zúčastnili také český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a zástupci Knihovny Václava Havla. 

Zaorálek poté jako předseda Výboru ministrů RE přednesl projev shrnující výzvy, před nimiž nyní Rada Evropy stojí. Vyzval členské státy, aby „zůstaly zmobilizovány tváří v tvář terorismu“. „Pro účinný boj proti terorismu nesmí být spolupráce omezena na státy. Mezinárodní organizace, jako je Rada Evropy, musí také co nejvíce spolupracovat a posilovat synergie,“ uvedl šéf české diplomacie. Poukázal rovněž na potřebu sledovat politický vývoj ve státech zmítaných krizí, jako jsou Turecko, Ukrajina nebo Ázerbájdžán.

Turecko: Považujeme to za výraz nepřátelství

Na ceremonii bylo promítnuto video připomínající osobnost Václava Havla a jeho návštěvu Parlamentního shromáždění Rady Evropy po zhroucení komunistického režimu. Připomenuti byli také dosavadní držitelé Ceny Václava Havla.

Cenu nesoucí jméno prvního českého prezidenta a dotovanou 60 tisíc eur (více než 1,5 milionu korun) uděluje Knihovna Václava Havla společně s Parlamentním shromážděním Rady Evropy a Nadací Charty 77. Loni ji získala členka jezídské komunity z Iráku Nadja Muradová, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty z takzvaného Islámského státu.

Agentura DPA uvedla, že turecká delegace vedená členem turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) označila udělení ceny Arslanovi za nepřijatelné a za výraz „zcela nepřátelského postoje k Turecku a tureckému lidu“.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat