Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černá věž v centru Londýna? Chrám ateistů

Svět

  10:33
LONDÝN - Švýcarský filosof a spisovatel Alain de Botton se rozhodl, že krása sakrální architektury by neměla být výsadou věřících. V centru Londýna chce vybudovat chrám ateismu. Šestačtyřicetimetrová černá věž by se mohla začít stavět už příští rok.

Chrám ateismu: 46 metrová černá věž by měla vyrůst v centru Londýna

Spisovatel Alain de Botton patří k lidem s revolučními myšlenkami, které nezůstávají jen ve virtuální podobě. Autor mnohých filosofických esejí, jenž prožil většinu života ve Velké Británii, nemá daleko ani k architektuře.

Nedávno se na trh dostala jeho nejnovější kniha s názvem Náboženství ateistů (Religion for Atheists). "I když se náboženství nezakládá na skutečnosti, proč bychom si nemohli vychutnat jeho nejlepší části?" shrnuje Botton hlavní myšlenku knihy.

Zlato, symbol lidstva
Autor, který sám sebe označuje za ateistu, chce i nevěřícím dopřát místo k rozjímání v podobě majestátních chrámů. Podle de Bottona sakrální stavba nemusí být věnována jen dané víře. "Můžete postavit svatyni a zasvětit ji čemukoliv, co je pozitivní a dobré. Tak by mohl vzniknout například chrám lásky, přátelství či pokoje", myslí si filosof. 

Spisovatel Alain de Botton patří k lidem s revolučními myšlenkami

Stavbu by mělo realizovat londýnské studio Tom Greenall Architect. Koncept má tvar černé 46 metrů vysoké věže, která by měla záměrně stát ve finančí čtvrti v centru Londýna. Výška budovy je symbolická a představuje věk Země odhadovaný na 4,6 miliardy let. Na spodní části černé stavby bude asi milimetrová vrstva zlata, symbol úsvitu lidské existence.

Stavba by měla stát jeden a půl milionů dolarů. Polovinu nákladů už filosof podle listu The Guardian získal od developerů, kteří si přejí zůsat v anonymitě. De Botton doufá, že zbytek získá z veřejných fondů. Pokud dostane povolení města Londýna, mohly by stavební práce začít už na konci roku 2013.  

Autor: