Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černé moře nepatří Rusku, prohlásil britský ministr obrany, do oblasti poslal válečnou loď

Svět

  18:45
Oděsa (Ukrajina) - Černé moře nepatří Rusku, prohlásil v pátek britský ministr obrany Gavin Williamson v ukrajinské Oděse při jednání se svým protějškem Stepanem Poltorakem. Před dvěma dny v přístavním městě zakotvila britská výzvědná loď HMS Echo, která by v Černém moři měla provádět cvičení. Londýn tím chce podle britských médií vyjádřit podporu Ukrajině.

Britský ministr obrany Gavin Williamson. foto: Reuters

Bulvární list Daily Mail popisuje HMS Echo jako válečnou loď vybavenou „nejmodernější špionážní technologií“, britské ministerstvo však odmítlo, že by se jednalo o špionážní plavidlo. Na základě mezinárodní dohody prý může v Černém moři pobývat 21 dní. Bulvární deník The Sun očekává, že poté ho v místních vodách nahradí jeho sesterská loď HMS Enterprise.

„Důvod, proč je HMS Echo tady, je v prvé řadě to, že chceme projevit solidaritu vůči Ukrajině a vyjádřit, že Ukrajina není osamocená,“ řekl Williamson. „Také však využíváme našeho práva navštěvovat přístavy jako je Oděsa... Tohle není ruské moře, tohle je mezinárodní moře,“ dodal.

Británie jako stabilní parner Ukrajiny

Podle agentury Reuters v černomořské oblasti stále panuje zvýšené napětí v důsledku incidentu z konce listopadu, kdy ruští pohraničníci u Kerčského průlivu spojujícího Černé a Azovské moře zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva a stříleli na jejich posádku. Williamson minulý měsíc při Poltorakově návštěvě v Británii uvedl, že dokud bude Ukrajina čelit „nepřátelským činům Ruska“, bude mít ve Spojeném království stabilního partnera.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov tento týden řekl, že Kyjev navzdory nedávnému střetu s Rusy neupustí od plánů vyslat vojenská plavidla do Azovského moře. Neupřesnil, kdy a v jakém počtu se tam vydají. Zároveň avizoval, že na palubu přizve zástupce Severoatlantické aliance a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby se přesvědčili, že Ukrajina pravidla plavby dodržuje.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.