13. března 2019 11:28, aktualizováno  21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Černé skříňky z havarovaného boeingu pošle Etiopie do Francie, na analýzu nemá kapacitu

Záchranáři prohledávají trosky havarovaného Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři prohledávají trosky havarovaného Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii. | foto: ČTK/AP

Addis Abeba Černé skříňky z etiopského boeingu, na jehož palubě zahynulo 157 lidí, bude analyzovat francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví, oznámil jeho mluvčí. Nejprve se objevily informace, že etiopské aerolinky pošlou černé skříňky do Německa. To však později německý Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých nehod (BFU) vyvrátil.

„Toto (Boeing 737 MAX 8) je nový typ letadla s novými černými skříňkami a s novým softwarem. My to udělat nemůžeme,“ odůvodnil ve středu rozhodnutí BFU jeho mluvčí Freitag.

Společnost Ethiopian Airlines ve středu přiznala, že k analýze černých skříněk v Etiopii nemá technickou kapacitu.

Obě takzvané černé skříňky, tedy zapisovač hovorů v pilotní kabině i záznamník s technickými údaji o letu, byly nalezeny na místě neštěstí, zhruba 60 kilometrů od etiopského hlavního města. Skříňky jsou poškozené, uvedli představitelé Spojených států, kteří jsou ale přesvědčeni, že do 24 hodin od stažení dat bude možné mít nějaké prvotní výsledky.

Begashaw také zdůraznil, že je stále nejasné, co se v neděli stalo. Pilot havarovaného letadla ale podle něj hlásil potíže s řízením stroje. Mluvčí tak popřel jednu z verzí o externí příčině pádu letadla, jako je například srážka s ptáky.

„Pilot ohlásil potíže s řízením stroje a požádal, aby se mohl vrátit. A skutečně mu bylo povoleno vrátit se zpět (na letiště v Addis Abebě),“ cituje agentura Reuters mluvčího společnosti.

Památku obětí neštěstí ve středu na místě, kam se letoun v neděli zřítil, uctili jejich rodiny a přátelé. Pod provizorním obloukem z květin ve vyprahlé oblasti za etiopskou metropolí pokládali další květiny, fotografie i vzkazy.

Místo, kam spadl BOEING 737 společnosti Ethiopian Airlines.
Předměty nalezené v troskách etiopského letadla.

Mluvčí společnosti Ethiopian Airlines rovněž oznámil, že záchranáři nebudou identifikovat těla obětí. Kvůli silnému nárazu totiž našli jen části lidských pozůstatků. Cestující v havarovaném stroji pocházeli z 35 zemí.

Nové boeingy stále létají ve Spojených státech

Po celém světě byly dosud z provozu preventivně vyřazeny zhruba dvě třetiny z 371 letadel tohoto modelu. Před necelým půlrokem totiž havaroval stejný model boeingu indonéské společnosti - krátce po startu spadl do Jávského moře. Zahynulo tehdy 189 lidí.

Nové boeingy mohly dosud létat ve Spojených státech, kde se tato letadla vyrábějí a kde se za jejich letuschopnost postavil Federální úřad pro letectví (FAA). Prezident Donald Trump ale ve středu oznámil, že letadla MAX 8 a MAX 9 už nemohou létat ani v USA, než se zjistí, co způsobilo nehodu v Etiopii. Předtím podobné rozhodnutí přijala i Kanada.

Podle některých leteckých odborníků se může vyšetřování příčin havárie táhnout měsíce. Příčiny loňské havárie indonéského letadla nebyly dosud zjištěny.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR MONTÁŽÍ PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz