13. února 2013 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Část střechy bývalé jaderné elektrárny Černobyl spadla

Čtvrtý reaktor (Černobyl) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrtý reaktor (Černobyl) | foto: Alena PecháčkováLidovky.cz

KYJEV Nad nefunkční strojovnou bývalé jaderné elektrárny Černobyl na Ukrajině v úterý pozdě večer popraskala a spadla část panelové střechy. Správa vysloužilé elektrárny oznámila, že po nehodě nenaměřila únik radiace a nikdo nebyl zraněn.

Jaderná elektrárna Černobyl po havárii v roce 1986 spočívá pod betonovým sarkofágem, který brání šíření radioaktivity.

Beton se drolí
Betonové panely popraskaly pod tíhou sněhu nad strojovnou nedaleko sarkofágu pokrývajícího radioaktivní místa. Samotný sarkofág ale porušen nebyl. Jeho kvalita nicméně není dlouhodobě v pořádku, drolí se a musel se několikrát opravovat. Správa Černobylu už vybudovala nový kryt poblíž bloku a nad ten současný jej postupně přenáší. Nový sarkofág by měl být umístěný do roku 2015 a měl by vydržet 100 let.

Tragická havárii s únikem radioaktivity se v Černobylu stala koncem dubna roku 1986. Radiace tehdy zamořila území asi 200 tisíc kilometrů čtverečních, hlavně Ukrajinu, Bělorusko a Rusko, dosáhla ale až do Švédska či Británie.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz