13. března 2013 16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Síra a dehet. Prozradil Vatikán tajemství černého kouře

Nad Sixtinskou kaplí byl opět černý kouř, volba papeže pokračuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad Sixtinskou kaplí byl opět černý kouř, volba papeže pokračuje | foto: Reuters

VATIKÁN  Vatikán poodhalil tajemství chemikálií, které obsahuje kouř vypouštěný z komína nad Sixtinskou kaplí. Při pálení znehodnocených lístků při volbě nového papeže na kardinálském konkláve vychází černý kouř, když nikdo zvolen nebyl. Bílý dým se naopak objeví, až bude nová hlava římskokatolické církve vybraná.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi řekl, že černý kouř způsobuje směs chloristanu draselného, anthracenu, který je z uhelného dehtu, a síry. Bílý kouř vznikne po použití chlorečnanu draselného, laktózy a pryskyřice rozpuštěné v chloroformu.

Vatikán se rozhodl tyto příměsi použít vzhledem k tomu, že při minulé volbě v roce 2005 nebylo úplně jasné, zda z komína vychází bílý nebo černý kouř.

Fresky i kardinálové mimo nebezpečí
Po staletí si přitom kardinálové vystačili pro vypuštění černého kouře přimícháním vlhkých pilin ke spalovaným volebním lístkům. Lombardi novináře ubezpečil, že kouřem obohaceným chemikáliemi nejsou ohroženy ani vzácné fresky v Sixtinské kapli, ani kardinálové, kteří tam během volby tráví celé hodiny.

Objeví se nad Sixtinskou kaplí černý, anebo bílý dým?

Objeví se nad Sixtinskou kaplí černý, anebo bílý dým?

Poprvé byl vidět černý dým v úterý večer po zahájení konkláve, tedy volebního shromáždění 115 kardinálů, kteří vybírají nového papeže. Stejně jako dopoledne budou i odpoledne kardinálové hlasovat maximálně dvakrát. Zvolení papeže světu oznámí bílý dým.

Konkláve

Kardinálové jsou do zvolení nového papeže izolováni od okolního světa. Za Evropu hlasuje 60 kardinálů, z toho 28 z Itálie, za Severní Ameriku 14, za Latinskou Ameriku 19, za Afriku 11, za Asii deset a za Oceánii jeden. Jediným českým zástupcem ve volebním sboru je pražský arcibiskup Dominik Duka.

Věřící, kteří se v době hlasování shromáždili ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí, neskrývali své zklamání. "Nerad vidím černý kouř. Všichni čekáme na bílý, který oznámí, že máme opět papeže," citovala AP přítomného nigerijského kněze.

Nikdo přesbně neví, jak dlouho bude volba papeže trvat. Americký teolog Thomas Reese však poznamenal, že od roku 1831 nepřekročila volba nikdy pět dní a že teprve překročení této doby by znamenalo, že kardinálům je skutečně zatěžko najít nového papeže.

Šance, že nástupce odstoupivšího Benedikta XVI. bude zvolen již ve středu, sice podle některých komentářů je, ale nezdá se velká. Volba totiž začala bez jasného favorita. Hovořilo se až o šesti vážných kandidátech.

Dnešní hlasování jsou podle pozorovatelů rozhodující pro potvrzení rozložení sil ve volebním sboru kardinálů. Mají ukázat, zda některý z dosavadních vážných kandidátů má jasnou naději získat potřebnou dvoutřetinovou většinu ke zvolení, tedy nejméně 77 hlasů. V případě, že se nic takového neukáže, by mohly přijít na řadu kandidatury outsiderů.

Lidovky.cz, ČTK
j. kříž pneumatika 19:16 13.3.2013

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)