13. ledna 2009 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Černý se české vládě za mystifikaci omluvil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 412Diskuse
Je dílo opravdu spoluprací Černého a evropských uměleckých kolegů? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je dílo opravdu spoluprací Černého a evropských uměleckých kolegů? | foto: ČTK

PRAHA Kolem uměleckého projektu, který Češi darovali Evropské unii, se objevuje řada otazníků. Existence šestadvaceti autorů, kteří údajně se sochařem Davidem Černým spolupracovali na díle pro sídlo Rady EU v Bruselu, je podle zjištění LN pochybná. David Černý se omluvil premiérovi Mirkovi Topolánkovi i některým dalším členům vlády za to, že projekt Entropa pro sídlo Rady EU není tím, co sliboval a zároveň se přiznal k mystifikaci.

Prohlédněte si prezentaci všech zemí s vysvětlením (pdf soubor)

Vicepremiér Alexandr Vondra potvrdil LN, že projekt Entropa nedělalo 27 různých umělců. A přiznal, že to sám nevěděl. "Nevěděl jsem to. Žil jsem v domnění, že jde o projekt těch 27 lidí. David Černý mi to řekl až včera večer. Bylo to pro mě překvapení. Respektive šok," sdělil Vondra.

V budově Rady EU v Bruselu byla 12. ledna odhalena česká předsednická výzdoba.

David Černý mu podle Vondrových slov včera večer po telefonu řekl, že se v průběhu práce na obří skládačce z evropských států ukázalo jako nemožné, aby se na ní podílelo tolik lidí. Stále prý platí, že jde o "mezinárodní projekt," tedy že ho nedělal Černý celý sám. Nicméně autorů je podstatně méně. Kolik a z jakých zemí, to Vondra stále neví. 

Entropa

"Nedělal to sám. David Černý mi řekl, že na tom pracovala skupina lidí. Slíbil mi, že je všechny s sebou vezme ve čtvrtek do Bruselu na oficiální odhalení Entropy a tam je všechny představí a vysvětlí, proč to nakonec dopadlo takto," dodal český vicepremiér.

Entropa

Vondra zároveň přiznal, že mystifikace s autorstvím díla staví českou vládu do nepříjemné situace. Česko si "krylo záda" právě tím, že se na něm podílí umělec zastupující vždy svůj vlastní stát, a tudíž že kontroverznější části skládačky - například Bulharsko vyobrazené jako turecký záchod - nemohou být prezentovány jako české vidění dané země.

Tento obranný štít vláda do jisté míry ztratila. "Stále platí, že jsme poskytli prostor svobodnému uměleckému vyjádření a jako na takové se musí na Entropu pohlížet. Kdybych ale věděl, že je to jinak, než co jsme si mysleli rok a půl, nedovolil bych to," dodává Alexandr Vondra.

Entropa
 

Pochybnosti o projektu se objevily už dříve. Na skládačce podle informací LN pracovalo několik Čechů z Meet Factory, alternativního uměleckého prostoru, jehož otevření bylo iniciativou Černého. Všichni Černého spolupracovníci byli ale vázáni mlčenlivostí.

Mystifikaci s autorstvím pak nahrává fakt, že řada autorských jmen uvedených na oficiální projektové dokumentaci, která se už od pondělka houfně rozdává v Bruselu, neexistuje, má jinou než uvedenou historii děl a výstav, případně autoři prohlašují, že Davida Černého neznají a nikdy s ním nespolupracovali. Mnohé pochybnosti odhalí prosté "googlování" jmen autorů uvedených v brožuře. Ani na webové stránce českého předsednictví
www.eu2009.cz nejsou fotografie umělců.

Černý se omluvil vládě za mystifikaci se svým dílem
Sochař David Černý se premiérovi Mirkovi Topolánkovi i některým dalším členům vlády omluvil za to, že projekt Entropa pro sídlo Rady EU není tím, co sliboval.

"Groteskní nadsázka a mystifikace patří ke znakům české kultury a vytváření falešných identit je jednou ze strategií současného umění," sdělili autoři v tiskovém prohlášení, které zaslali ČTK.

"Omlouváme se premiérovi Mirkovi Topolánkovi, vicepremiérovi Alexandru Vondrovi, ministru Karlovi Schwarzenbergovi a jejich úřadům, že jsme je o pravém stavu věcí neinformovali a uvedli je tak v omyl," uvedli. Nechtěli prý, aby politici museli nést odpovědnost za podobný druh politicky nekorektní satiry. "Věděli jsme, že k odhalení pravdy dojde. Ještě předtím jsme chtěli zjistit, jestli se Evropa dokáže sama sobě zasmát," dodávají.

Podoby jednotlivých částí Entropy využívají uměleckých postupů, pro něž je často charakteristická provokace. "Dílo tak v neposlední řadě paroduje společensky angažované umění, které balancuje na hraně mezi rádoby kontroverzními útoky na národní charakter a nezávadnou výzdobou oficiálních prostor," uvedli. Věří, že prostředí Bruselu je schopno ironické sebereflexe a věří i "ve smysl pro humor evropských národů i jejich představitelů".


Další podrobnosti o situaci kolem plastiky 
si přečtěte ve středečním vydání deníku


  • 412Diskuse

Najdete na Lidovky.cz