Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Červeno-modrá‘ Pensylvánie. Stát na severovýchodě může prezidentský souboj rozhodnout, myslí si voliči

Američan hlasuje v předtermínu v Nationals Park, baseballovém parku podél řeky Anacostia v sousedství Navy Yard ve Washingtonu v USA. foto: Reuters

Filadelfie (USA) - Do termínu amerických prezidentských voleb zbývají tři dny. Kvůli obávám z nákazy koronavirem i ve snaze vyhnout se dlouhým frontám své hlasy prostřednictvím korespondenčního hlasování nebo takzvaného předčasného hlasování odevzdalo již více než 80 milionů Američanů. V klíčovém státě Pensylvánie již odvolily více než dva miliony ze zhruba devíti milionů registrovaných voličů.
  14:32

Za Bidenem stojí více než 100 amerických novin, prezidenta Trumpa podpořila jen hrstka periodik

Právě od Pensylvánie se přitom už tradičně očekává, že bude mít na celkový výsledek voleb zásadní vliv. Své pocity z hlasování ČTK sdělili voliči ve Filadelfii, která je nejlidnatějším městem tohoto státu.

„Pensylvánie je obvykle proměnlivý stát, během posledních voleb byla červená (republikánská), ale Filadelfie je převážně modrá (demokratická), jen zbytek Pensylvánie je červený. Takže nevím, doufám, že se hodně lidí poučilo z uplynulých čtyř let a udělá správné rozhodnutí,“ řekla Madison poté, co do mobilní urny před Střední školou kreativního a divadelního umění ve Filadelfii odevzdala svůj hlas demokratickému prezidentskému kandidátovi Joeu Bidenovi.

Trump na předvolebním shromáždění v michiganském Muskegonu.
V některých mohou lidé strávit až několik hodin.

Filadelfie je pro svou demokratickou orientaci známá. Necelý týden před volbami jsou snad všechny čtvrtě plné výzev k hlasování pro Bidena a jeho viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Zejména pouliční lampy jsou oblepené plakáty a město tak poněkud vybočuje z republikánské orientace státu. „Spatřuji hodně podpory pro Bidena. Ve městě je jiná atmosféra, lidé se zajímají a jsou aktivní. Když jdete po ulici, vidíte hodně plakátů podporujících Bidena, lidé si je dávají do oken a působí dojmem, že jsou plni energie,“ okomentovala situaci další z hlasujících, Erin.

Před čtyřmi lety v Pensylvánii sice vyhráli republikáni, řada obyvatel Filadelfie ale doufá, že letos bude vše jinak. Mezi nimi i Connor. „Myslím, že my, tedy demokraté, máme dobré šance. Vidím to nadějně, ale je to vážně těžké odhadnout. Rozhodně je tu ale jakási výzva k tomu, abychom se aktivizovali, abychom hlasovali. A to mnohem větší než v jakýchkoli jiných volbách, které jsem zažil,“ řekl mladý muž.

Všichni Bidenovi stoupenci ale nejsou ještě připraveni slavit. Například Stephen si uvědomuje šance úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa na obhájení mandátu. „Volil jsem Bidena. Chce se mi říct, že má šanci na výhru, ale nechci to zakřiknout. Předvolebním průzkumům nemůžete věřit, kdo ví, co bude,“ uvedl.

A není zdaleka jediný, kdo je k průzkumům nedůvěřivý. V těch sice na celonárodní úrovni stabilně Biden nad Trumpem vede, avšak v řadě klíčových států se očekává mnohem těsnější výsledek. V Pensylvánii podle aktuálních zprůměrovaných průzkumů na serveru FiveThirtyEight Biden vede o zhruba pět procentních bodů, podle agregátoru Real Clear Politics o čtyři.

Na otázku, kdo by mohl vyhrát, odpověděl zdrženlivě i Kyle. „To vážně nevím. Odhady říkají Biden. Kéž by. Ale na průzkumy není spolehnutí,“ řekl. Dodal, že právě jeho stát by mohl sehrát v hlasování klíčovou roli. „Vždycky tomu tak je. Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Florida, Ohio...Takže doufejme, že se vše vyvine správným směrem,“ poznamenal.

Přes USA se valí další vlna covidu. Kosí také voliče z klíčových států, kteří brzy rozhodnou o prezidentovi

Souhlasí i Aaron, který přišel v předčasné volbě odevzdat hlas spolu se svým přítelem. „Asi všichni si myslí, že Pensylvánie nakonec rozhodne. Je to velmi umírněný ‚swing state‘,“ řekl.

Doufají ale i příznivci Donalda Trumpa. Například Lynne volebně přísluší k okresu Chester, asi hodinu cesty na západ od Filadelfie, kde jsou šance demokratů a republikánů vždy velmi vyrovnané: „Chester je dnes asi spíše demokratický. Když se ale vypravíte jen kousek na západ, například do okresu Lancaster, kde pracuji, vidíte velikou podporu Trumpa. Kamkoli se podíváte, lidé vyvěšují vlajky a podniky vystavují veliké bannery hlásající Trump 2020.“ Může za to podle ní i skutečnost, že se lidem ve venkovských oblastech Pensylvánie daří během posledních čtyř let lépe než za prezidenta Baracka Obamy: „Je tu Pittsburgh a je tu Filadelfie - obě města jsou silně demokratická. Ale rurální oblasti a oblasti s koncentrací výrobních podniků jsou mnohem více nakloněny republikánům, protože hodně vytěžily z ekonomických změn, které se staly od roku 2016. Platy pracovníků rostou a ani za to nemůže vláda - to jen ekonomika tolik posílila,“ říká Lynne a dodává, že vítěze voleb si letos netroufá odhadnout.

Zásadní roli asi 13milionového státu na severovýchodě země si uvědomují i samotní kandidáti. Minulý víkend se proto oba shodně vypravili právě do Pensylvánie, kde absolvovali hned několik předvolebních mítinků. K Filadelfii se pak jen několik dní před volbami upírá pozornost ještě z jednoho důvodu. 

Od pondělního zastřelení černocha Waltera Wallace policisty zachvátily především západní část města protesty a řada lidí využila chaosu k rabování obchodů. Rasová spravedlnost a policejní brutalita jsou pro mnoho voličů dlouhodobě témata zásadního významu. Současné nepokoje by se proto minimálně v Pensylvánii mohly ještě promítnout do těsného závodu o prezidentské křeslo.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat