Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Červený kříž má strach vypravit humanitární konvoj. Chce záruky

Svět

  9:02aktualizováno  10:32
KYJEV - Zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže vyjednávají s ukrajinskou armádou a se zástupci východoukrajinských vzbouřenců o bezpečnostních zárukách pro ruský humanitární konvoj. Novinářům v pohraničním městě Kamensk Šachtinskij to oznámila mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže Galina Balzamovová. Bezpečnostní záruky podle ní zatím Červený kříž nedostal.

Kyjev dal dnes najevo, že nevpustí bez splnění dalších podmínek na ukrajinské území obří konvoj téměř tří stovek ruských kamiónů. foto: TwitterReprofoto

"Dokud nebudou otázky bezpečnosti konvoje vyřešeny, kolona rusko-ukrajinskou hranici nepřekročí," uvedla mluvčí. "Delegáti Červeného kříže dosud od žádné z bojujících stran bezpečnostní záruky nedostali," dodala.

Většina ruských kamionů parkuje od čtvrtka u ruského pohraničního přechodu Doněck, kde posádky vozidel nocují v provizorním stanovém táboře. Skupina šestnácti nákladních automobilů se o víkendu přesunula přímo na hranice k přechodu Doněck-Izvaryne, kde je v nejbližší době čeká celní odbavení.

PSALI JSME:

Podle Balzamovové budou celní kontrolu provádět společně ruští i ukrajinští celníci spolu se zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže. Jakmile bude procedura dokončena, Červený kříž kamiony zaplombuje. Kdy se tak stane, Balzamovová neuvedla. Moskevský rozhlas oznámil, že celní prohlídka zřejmě začne v pondělí, trvat ale může mnoho hodin či dokonce dní.

Podle šéfa ukrajinské finanční pohraniční stráže Anatolije Makarenka budou hranice kamiony překračovat ve skupinách po třiceti vozidlech. Každému z kamionů bude jako doprovod přidělen jeden pracovník MVČK. Skupina těchto průvodců ale na hranice dosud nedorazila, uvedl generál Makarenko.

Ruská kolona, kterou Moskva vypravila k hranicím před týdnem, má 262 vozidel. Je na nich naloženo přes 1800 tun humanitární pomoci, zejména potravin, hygienických potřeb, léků a spacích pytlů.

Ruský humanitární konvoj u ukrajinských hranic:

Jednání v Berlíně

Po téměř pěti hodinách skončily v noci na pondělí v Berlíně rozhovory ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Podle šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera vedly k jistému sblížení Kyjeva a Moskvy a ruské ministerstvo zahraničí hovoří o "určitém pokroku", podle ukrajinských médií však jednání skončilo bezvýsledně.

Čtveřice ministrů zahraničí jednala v Berlíně o krizi na Ukrajině. Zleva...

Steinmeier hovořil po skončení schůzky o "složitém jednání". "Věřím a doufám, že jsme ale v jednotlivých bodech dosáhli pokroku," dodal. Cílem podle něj nadále zůstává dosažení dohody o příměří na Ukrajině. Ministři podle Steinmeiera nyní informují šéfy svých vlád a prezidenty o výsledcích jednání. Ještě během dneška či úterka by se pak měli údajně dohodnout na případném pokračování rozhovorů.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na svém twitterovém profilu uvedl, že to bylo "pět hodin velmi těžkých rozhovorů". "Abychom dosáhli pokroku, budeme se muset ještě mnohokrát sejít na pět hodin," dodal Klimkin s tím, že v některých otázkách Kyjev nemůže přistoupit na kompromis.

ČTĚTE TAKÉ:

"Kompromis není možný tam, kde by se stát ocitl za červenou čarou. Ukrajina na berlínské schůzce tuto čáru nepřekročila," uvedl ukrajinský ministr. Podle ukrajinské agentury Unian ale z jeho slov vyplynulo, že pozitivní výsledky berlínská schůzka nepřinesla.

Ruské ministerstvo zahraničí po ukončení jednání vydalo prohlášení, podle něhož bylo v Berlíně dosaženo "určitého pokroku". Zúčastněné strany se podle Moskvy dohodly, že budou pokračovat v rozhovorech ve stejném formátu a připraví pro předsedy vlád Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa konkrétní návrhy.

Autoři: ,