Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi 2012 očima světa: holínky, kuličkový Klaus a návrat komunistů

Svět

  7:00
PRAHA - Kdyby se letos vybíral vítěz ankety "Čím Češi zaujali svět", bezesporu by vyhrály obyčejné holínky, které obuli naši olympionici. Do světových médií však prosákl i kuličkový atentát na prezidenta Klause, velký návrat komunistů nebo úspěchy miliardáře Petra Kellnera.

Jaroslav Kulhavý si pro zlatou medaili přišel v holínkách foto: Reuters

Zlatá za holínky

Doma nejdřív vzbudily rozpaky, po nástupu českého týmu na olympiádě v Londýně ale bylo vše jinak. Řeč je o gumových holínkách, součásti stejnokroje našich sportovců, díky nimž si vysloužili označení jako mistři stylu, originality a humoru. O vtipném módním doplňku psal list New York Times, noviny v Austrálii a stal se druhým nejpoužívanějším slovem na sociální síti Twitter.

ČTĚTE VÍCE O ÚSPĚCHU ČESKÝCH HOLÍNEK


"Ty holínky! Holínky! Jako součást národního stejnokroje! Kdo věděl, že Češi mají takový smysl pro humor? Představuji si, že všichni byli na cestě na hudební festival Camp Bestival. Takže, kdybych měla rozdělovat medaile, byl by to bronz pro Nizozemsko, stříbro pro Jamajku a naleštěné zlato do České republiky. Prosím, povstaňte k české národní hymně. Ať je to, co je to," napsala třeba nadšená sloupkařka deníku The Guardian Hadley Freemanová.

Klaus se po výstřelech otáčí k muži, který po něm střílel z plastové zbraně.

Klaus se po výstřelech otáčí k muži, který po něm střílel z plastové zbraně.

Kuličkový atentát

Loni to bylo kuličkové pero, letos pro změnu kuličková pistole. Prezident Václav Klaus se letos na konci září dostal do hledáčku světových médií kvůli "atentátu v Chrastavě", kdy na něj dělník Pavel Vondrouš vystřelil sedm ran z airsoftové pistole.

O ÚTOKU NA KLAUSE ČTĚTE ZDE


Přesnější by však možná bylo uvést, že středobodem pozornosti se stala ochranka prezidenta, která přihlížela, jak útočník bez nejmenšího problému stříllí z reálně vypadající zbraně, a pak Vondrouše v klidu nechala odejít a poskytnout rozhovor. "Šlo o totální selhání ochranky, kdyby pistole byla prava, Klaus by byl mrtvý," divil se server BBC. Další britský list zase citoval Klausova slova k ochrance: "Tohle jste opravdu nezvládli." 

Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda Jiří Dolejš na tiskové konferenci v centrále strany v Praze.

Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda Jiří Dolejš na tiskové konferenci v centrále strany v Praze.

Vláda komunistů Čechům nevadí

Už na jaře si německé deníky Die Welt a Die Presse všimly hrozícího návratu komunistů k moci a toho, že Čechům to příliš nevadí. "Běžní lidé mají plné zuby těch, kdo jim v současnosti vládnou," líčili němečtí novináři s odkazem na právě probíhající krizi Nečasova kabinetu. "Vlastní chaos ve vládě způsobil nejmenší koaliční partner, strana Věci veřejné (VV). VV oba větší partnery - Nečasovu ODS a konzervativní TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga - pravidelně a amatérsky vydíraly tajnými, pikantními informacemi o jejich lidech," líčil Die Welt.

CO PSALI O KOMUNISTECH V CIZINĚ? ČTĚTE VÍCE


O pár měsíců se jejich slova naplnila, když komunisté ovládli krajské volby. "Levice jako jasný vítěz - historický úspěch komunistů," hlásal podtitulek článku rakouského listu Der Standard. "Nízká volební účast je odrazem rozčarovnání a apatie českých voličů," napsala polská Gazeta Wyborcza.

Tip na dárek od Klause

"Hradní partička" bodovala i díky knize vicekancléře Petra Hájka, v níž třeba Václava Havla nazval "služebníkem Satana". Václav Klaus i přes to knihu podpořil. "Češi, kteří dosud neměli nápad na vhodný vánoční dárek, si mohou oddechnout. Prezident Václav Klaus jim pomohl a vřele jim doporučil novou knihu svého vicekancléře Petra Hájka," glosoval událost Die Welt.

O HÁJKOVĚ KNIZE ČTĚTE VÍCE ZDE

Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi.

Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi.


Slovenský novinář Petr Morvay zase o Klausovi napsal, že má zdaleka největší podíl na korupci v Česku. "Začalo to jeho odmítáním jasných právních pravidel pro privatizaci a nakládání s penězi státu. Právě Klaus stál za opoziční smlouvou, kterou si dvě největší strany na čtyři roky rozparcelovaly celý stát. On dnes nejvíce podporuje firmu Věci veřejné, která vznikla pod rouškou politické strany přímo k ovládnutí veřejných financí. On léta kryl záda pražskému primátorovi Bémovi a ve své bývalé straně ODS (ve které má stále obrovský vliv) podporoval vždy křídlo "kmotrů" bránících účinnému boji s ekonomickou kriminalitou," napsal.

O KLAUSOVI A KORUPCI ČTĚTE VÍCE ZDE

Kellner: pronásledovatel bank

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007.

Na oficiálním snímku z roku 2007

Pod drobnohled ruských médií se letos dostal i nejbohatší Čech Petr Kellner, jehož list Vedomosti charakterizoval jako "pronásledovatele státních bank". Vedly ho k tomu výsledky ruského Home Creditu patřícímu skupině Kellnerově skupině PPF.

"V objemu poskytovaných půjček s lhůtou splatnosti do jednoho roku nemá v Rusku rovného a v úvěrech na jeden až tři roky ustupuje jedině (polostátní spořitelně) Sberbank, i když rozměrem portfolia banka nevstoupila do vedoucí trojky ruských věřitelů," napsal list.

O RUSKÝCH OHLASECH ČTĚTE VÍCE ZDE

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK DO VÝROBY AŽ 30.000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč