Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi a Francouzi už nechtějí spory

Svět

  17:59
BRUSEL - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg bude nejméně dvakrát týdně jednat se svým francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem. Předcházející a nynější předsednická země Evropské unie tak chtějí předejít případným nedorozuměním kolem předsednické úlohy ve společenství. Na tiskové konferenci v Bruselu pravidelné dvoustranné konzultace oznámil Kouchner.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner (vlevo) a jeho český protějšek Karel Schwarzenberg při briefingu před Zasedáním ministrů zahraničních věcí zemí EU. foto: AFP

Šéf francouzské diplomacie později také pochválil české předsednictví za to, že "pracuje strašně dobře".

Česko převzalo na začátku letošního roku od Francouzů předsednictví EU, což řada evropských politiků i médií, zejména francouzských listů, nesla s obavami. Česko údajně nemá dostatečný vliv a sílu, aby mohlo unii sjednotit v době, kdy evropské společenství zápasí s hospodářskou krizí a řadou dalších problémů.
Kritici Francie zase upozorňovali, že předsednictví EU se francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu zalíbilo natolik, že se nechce vzdát nabytého vlivu v unii.

"Na většinu věcí máme stejný, nebo podobný pohled," ujišťoval novináře Schwarzenberg. Šéfové české a francouzské diplomacie se podle vlastních slov navíc chystají v blízké době společně navštívit Bosnu a Hercegovinu a chtějí spolupracovat na posílení evropské bezpečnostní a obranné politiky.

"Měli jsme velmi přátelské setkání. V tisku se objevilo, že vztahy mezi mnou a Karlem jsou špatné. To ale není pravda," řekl Kouchner. "S panem Alexandrem Vondrou a panem Karlem Schwarzenbergem nás pojí dokonalé přátelství. (...) Pracují strašně dobře," uvedl Kouchner.

Situace se začala spíše uklidňovat
Spekulace o schopnostech českého předsednictví EU se v poslední době objevovaly především ve francouzském tisku, nejčastěji přitom mířily na údajnou nečinnost české diplomacie. Čeští politici se však proti kritice několikrát ohradili. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry Francouzi srší gejzíry nápadů, zatímco Češi tvrdě pracují.

V poslední době se nicméně situace uklidnila a politici obou zemí případné neshody označují jen za mediální přestřelky a spekulace. Krátké pozdvižení vyvolala jen slova francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, že není důvod, proč by francouzské automobilky měly vyrábět v Česku vozy určené především pro francouzský trh.

Topolánek a Sarkozy si asi promluví až v Bruselu
Čeští a další evropští politici však taková slova považují za výraz protekcionismu, před nímž varují i ekonomové, protože by podle nich ještě prohloubil současné hospodářské problémy.

"Přiznávám, že je nešťastné si tyto názory vyměňovat prostřednictvím médií," řekl předminulý týden český premiér Mirek Topolánek před téměř zcela zaplněným tiskovým sálem bruselského sídla Evropské komise, s jejímiž členy se setkal. "Já určitě nebudu pokračovat v krátké, spíš mediální přestřelce, protože nás poškozuje s mým přítelem Sarkozym oba," dodal.

Zatím poslední schůzka Sarkozyho a Topolánka se měla konat v neděli v rámci berlínské schůzky vrcholných představitelů klíčových evropských ekonomik a EU. Setkání se nakonec neuskutečnilo. Oba politici by si tak mohli promluvit na mimořádném neformálním summitu EU, který svolalo české předsednictví na začátek března do Bruselu.

Autoři: ,