Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi a Slováci byli evakuováni z Machu Picchu, všichni jsou v pořádku

Svět

  11:59
LIMA/BRATISLAVA - Z oblasti Machu Picchu na jihovýchodě Peru už byli evakuováni všichni tři čeští a 34 slovenských klientů slovenské cestovní kanceláře Bubo Travel Agency, informoval o tom její zástupce Ľuboš Fellner.

Z oblasti Machu Picchu se podařilo evakuovat čtvrtinu z 2000 turistů foto: ČTK

Peruánské úřady podle agentury AP doufají, že se jim dnes podaří evakuovat poslední turisty, které poblíž této slavné incké pevnosti uvěznily nedělní sesuvy půdy způsobené vytrvalými lijáky.

V oblasti Machu Picchu uvízlo v neděli 36 Slováků, dva Češi a jedna Češka, kteří cestovali se slovenskou cestovní kanceláří. První šestnáctičlenná skupina byla evakuována ve středu, zbylých 23 lidí ve čtvrtek. "Všichni naši klienti jsou v pořádku, přesunuli se k jezeru Titicaca," řekl Fellner.

Ve vyhledávané turistické lokalitě však zůstává asi 800 převážně mladších návštěvníků z celého světa. Není vyloučeno, že je mezi nimi ještě nějaký Čech. Peruánské úřady doufají, že se jim podaří zbývající turisty evakuovat během dneška.

Sesuvy půdy mají nejméně sedm obětí

Sesuvy půdy po vydatných lijácích v neděli zavalily železniční trať, která je jedinou spojnicí s odlehlou oblastí na hřebeni And. Sesuvy si vyžádaly nejméně sedm obětí, mezi nimiž je i argentinská turistka a její peruánská průvodkyně. Turisty postupně odvážejí vrtulníky v pořadí závislém na jejich věku a zdravotním stavu.

Evakuaci zpočátku komplikovala mlha a déšť. Jen během čtvrtka, kdy se počasí umoudřilo, bylo evakuováno 1402 turistů. Příznivé počasí se očekává i dnes. Peruánský ministr cestovního ruchu Martín Pérez ve čtvrtek večer řekl, že od pondělí bylo z oblasti odvezeno 2542 lidí z více než 3000.

Klienti cestovaní kanceláře Bubo byli během nuceného pobytu ubytovaní v hotelu. Čekání si údajně krátili návštěvami místní restaurace a trhu a také pomáhali se zpevňováním terénu.

Autor: