Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vycvičíme vaše vojáky, nabízí Česko Iráku pomoc proti radikálům

Svět

  12:49
PAŘÍŽ - Češi chtějí nabídnout Iráčanům pomoc s výcvikem bezpečnostních sil, přímou vojenskou účast na operacích v zemi nyní nezvažují. V rozhovoru s ČTK to uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se účastní pondělní mezinárodní konference o Iráku v Paříži. Setkání svolal francouzský prezident François Hollande a účastní se ho nejvyšší iráčtí představitelé a zástupci několika zemí i mezinárodních organizací.

Irácké jednotky válčí s islámskými radikály. foto: Reuters

Podle Zaorálka by konference měla přinést zejména koordinaci pomoci Iráku v otázce bezpečnosti, ale i pokud jde o humanitární asistenci. Významnou část země v uplynulých týdnech obsadili ozbrojenci z hnutí Islámský stát a irácká armáda spolu s kurdskými bojovníky se jejich ofenzivu snaží zastavit. "Tato konference je také vyjádřením podpory nové vládě v Bagdádu a přesvědčení, že tato vláda bude fungovat jinak než ta předchozí a bude více dbát na zájmy menšin," dodal šéf české diplomacie. Irácký parlament minulý týden odsouhlasil vládu nového premiéra Hajdara Abádího.

Americký prezident Barack Obama oznamuje strategii boje proti Islámskému státu,
Výcvik dobrovolnických jednotek z řad náboženské menšiny jezídů.
Šíitští běženci z oblasti Mosulu v uprchlickém táboře.
Letouny amerického námořnictva, které podnikly útoky na irácké cíle.

Česká republika spolupracuje se zástupci centrální irácké vlády, ale i představiteli iráckého Kurdistánu v řadě oblastí. "Jde jednak o dodávky vojenského materiálu, ale i obchodní spolupráci. V současné době jednáme o možnosti dodávek letounů L-159, ale i automobilů Tatra," upřesnil Zaorálek. 

Zaorálek: IS vyhlásil Evropě válku

Ministr zahraničí dodal, že Češi mají velký zájem o to, aby se čelilo velkému nebezpečí, kterému jsou Iráčané vystaveni. "Dobře se ví, že tento útvar, kterému Arabové nechtějí říkat Islámský stát, ... představuje úplně nový typ nebezpečí v naší bezprostřední blízkosti. Vyhlašují válku nejen Iráku, ale Evropě samotné. Připadá nám nutné na to reagovat," uvedl Zaorálek. Arabové Islámský stát označují raději jeho původním názvem Islámský stát v Iráku a Levantě, která je z dřívějška známá jako ISIL, v arabštině DAIŠ.

Podle Zaorálka chtějí Češi Iráčanům rovněž nabídnout výcvik tamějších bezpečnostních složek a pomoc při budování záchranného systému. "V této chvíli rozhodně nezvažujeme žádnou přímou vojenskou účast na té operaci (proti Islámskému státu)," uzavřel šéf české diplomacie.

ČTĚTE TAKÉ:

Bagdád: Potřebujeme rychlou leteckou pomoc

Irácký prezident Fuád Masúm.

O rychlou pomoc světa proti radikálnímu Islámskému státu žádal v Paříži irácký prezident Fuád Masúm. "Přejeme si intervenci především na logistické úrovni a zejména intervenci vedenou vojenskými prostředky. Nepotřebujeme vojáky, kteří budou bojovat na iráckém území. Potřebujeme leteckou pomoc a je jí zapotřebí rychle. Bude-li se s ní otálet, je možné, že radikálové obsadí další území a stanou se ještě větší hrozbou," sdělil Masúm v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1.

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius řekl v rozhovoru pro stanici France inter, že svět stojí před teroristickou hrozbou a že je jeho povinností se proti ní bránit. "Zodpovědný politik musí zvážit nejen cenu za určitou akci, ale také cenu za nečinnost. Nedělat nic by v případě těchto teroristů, těchto hrdlořezů znamenalo říci jim: ´Jen pokračujte, máte volné pole´," prohlásil Fabius.

Do boje proti IS v Iráku jsou od začátku srpna zapojena americká útočná letadla, Francie v pondělí vyslala poprvé své letouny ze základny ve Spojených arabských emirátech k pozorovací misi.

Na konferenci jsou kromě jiných ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.

Světoví politici jednají v Paříži o společném postupu proti Islámskému státu....

Autoři: ,